Yves Montand urodził się 13 października 1921 roku we Włoszech, w Monsummano Terme . Jego oryginalne imię i nazwisko nadane przez rodziców to Ivo Livi, które w

Yves Montand

Yves Montand

przyszłości zmienił na Yves Montand.  Jego ojciec był zagorzałym komunistą. W ucieczce przed faszystowskim reżimem, gdy Ivo miał 2 lata, rodzina porzuciła Włochy i przeprowadziła się do Francuskiej Marsylii. W wieku 9 Ivo otrzymał francuskie obywatelstwo. Pracował od najmłodszych lat. Między innymi w zakładzie fryzjerskim siostry a także w dokach portowych. Z tego okresu pozostały mu socjalistyczne, niemal skrajnie lewicowe przekonania i zaangażowanie w sprawy polityki. Pomimo  wielu zajęć jakimi się parał na przestrzeni lat spędzonych w Marsylii, dążył usilnie aby stać się artystą estradowym. Wkrótce rozpoczął swoją karierę jako piosenkarz w tamtejszych teatrach rewiowych. Po pewnym czasie, głodny sławy i szczęścia postanowił wyjechać do Paryża.

Yves Montand i Edith PiafYves Montand i Edith Piaf

Yves Montand i Edith Piaf

W Paryżu został dostrzeżony przez 6 lat starszą  Edith Piaf, która wówczas była już wielką gwiazdą. Piaf stała się dla niego mentorem, pomogła zdefiniować swój styl i stać się bardziej paryskim. Występował wraz z nią na jednej scenie, między innymi w znanej rewii Moulin Rouge. Dzięki niej otrzymał pierwszą rolę filmową – zadebiutował w 1945 roku w filmie „Etoile sans lumiere”.  Okazał się być świetnym aktorem. Yves i Edith mieli ze sobą romans, który trwał 2 lata. W 1946 posenkaraka  zerwała związek.

Charyzmatyczny, przystojny i z wielkim poczuciem humoru miał rzesze fanek. W 1951 roku poślubił jednak

Maż Marylin Monroe - Arthur Miller, Simone Signoret, Yves Montand, Marilyn Monroe.

Maż Marylin Monroe – Arthur Miller, Simone Signoret, Yves Montand, Marilyn Monroe.

aktorkę Simone Signoret i pomimo jego romansów (włączając ten z Marilyn Monroe) pozostali małżeństwem do jej śmierci w 1985 roku. Montand powiedział kiedyś: „Mężczyzna może sobie pozwolić na dwa, może trzy romase podczas swojego małżeństwa. Ale trzy to jest już absolutne maksimum. To już nie będzie uczciwe”

Simone Signoret, Yves Montand

Simone Signoret, Yves Montand

Wystąpił w ponad 50 filmach, również w wielu amerykańskich produkcjach. Miał na swoim koncie także występy na słynnym nowojorskim Broadwayu. W USA zagrał między innymi u boku Marilyn Monroe w filmie „Pokochajmy się” (1960). Krytyka oceniła wysoko rolę Montanda w filmie „Wojna się skończyła” (1966) i dwóch filmach Costy-Gavrasa: „Z” (1968) i „L’Aveu” (1970). Uznanie krytyki zyskały również jego kreacje w adaptacjach dwóch powieści M. Pagnola, dokonanych przez C. Berriego: „Jean de Florette” (1986) i „Manon des Sources” (1986).

Był wspaniałym piosenkarzem, przykładowe z wielu utworów to chociażby  „A Paris”, „La Bicyclette”,L”e Gamin De Paris”. Paryż był motywem wielu jego piosenek.

W końcowych latach życia mieszkał w swoim domu w Prowansji. Zmarł w 1991 roku na atak serca w wieku siedemdziesięciu lat

Yves Montand i Carole Amiel

Yves Montand i Carole Amiel

na planie filmu IP5, już po nakręceniu wszystkich scen. Ironią losu film ten opowiada o starszym człowieku, który również umiera na serce.

Został pochowany, obok wcześniej zmarłej żony, na paryskim cmentarzu Père Lachaise.

Ciekawostki:
Jego jedyny syn to Valentin, którego urodziła mu w 1988 roku  jego druga żona Carole Amiel.
Imię i nazwisko jakie znamy obecnie, brzmiące dużo bardziej francusko, pochodzi z jego dzieciństwa. Yves zapamiętał gdy jego matka wołała go z toskańskim dialekcie kiedy chciała aby wrócił do domu „Ivo, monta” – co oznaczało „choć na górę”. Postanowił zrobić użytek z tego zwrotu.

Artysta wspierał energicznie polski ruch „Solidarność”, a w 1989 roku wystąpił publicznie na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, wygłaszając mowę popierająca polską opozycję demokratyczną.

Źródło: wikipedia.org, Blog The good life France – tłumaczenie własne, Filmweb.

 

 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.