“Kąpiel w Ansieres” Georges’a Seurat’a odrzucona przez jury Salonu po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie w 1884 roku na wystawie Artystów Niezależnych. Był to decydujący obraz w twórczej biografii malarza, prawdopodobnie właśnie dzięki niemu Seurat zyskał rozgłos i zaistniał w świecie artystycznym. “Kąpiel w Asnieres” wyróżnia się przede wszystkim formatem. To pierwszy obraz z serii wielkich płócien, przed “Niedzielne popołudnie na Grande Jatte”, “Modelkami”, czy “Cyrkiem”

Po raz pierwszy w jego twórczości do głosu dochodzi impresjonizm. Obraz uchwyca chwilę letniego wypoczynku nad brzegiem rzeki. Podobne motywy znajdowały się wcześniej w pracach Renoira i Moneta. Paleta Seurata jest jednak jaśniejsza, bardziej widoczne są kontrasty między kolorami, a farba nakładana jest bardziej delikatnymi pociągnięciami, urywanymi i fragmentarycznymi. Jednak nie naśladownictwo impresjonistów było celem autora, a raczej nawiązanie do renesansowych fresków, głównie malowideł Pierro della Francesca (1416-1492). Stąd też uciekanie się do dużego formatu i precyzyjnie obliczonej kompozycji.

To mistrzowskie dzieło będące w pewnym sensie szczytowym osiągnięciem klasycyzmu, jest wyrazem sztuki na wskroś nowoczesnej i jest zapowiedzią rodzącego się stylu Seurat’a.

 “Kąpiel w Asnieres” Georges Seurat, 1883 – 1884, 200 x 300 cm, National Gallery, London

Źródło: Wielcy malarze, inspiracje i dzieło, Georges Seurat, Eaglemoss Polska sp. z o.o., P.O. Polska Sp. z o.o .2002

obraz : wikimedia

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.