Suzy Solidor w Paryżu
Czy nazwisko Suzy Solidor coś Wam mówi? Jeśli nie, to może od tej pory już będzie. Suzy, urodzona 18 grudnia w 1900 była francuską piosenkarką i aktorką. Urodziła się w St Malo w Bretanii. Jaj matka pracowała jako sprzątaczka, kiedy poznała jej ojca, prawnika. Wyrzekł się jednak córki. Jej pełne, prawdziwe nazwisko nadane przy urodzinach to Suzanne Louise Marie Marion.
Do Paryża przyjechała pod koniec lat dwudziestych XX wieku, a w 1932 roku, prawdopodobnie jako pierwsza kobieta, otworzyła klub nocny pod nazwą “La Vie Parisienne”. Właśnie wtedy przybrała nazwisko Solidor. Była zdeklarowaną lesbijką, i sam klub przyciągał gości o różnych orientacjach seksualnych. Zbierała się tam również śmietanka artystów, pisarzy i dziennikarzy. La Vie Parisienne był jednym z najpopularniejszych rozrywkowych punktów na mapie Paryża.
Kto malował Suzy Solidor?
Miejsce miało charakterystyczny wystrój – na ścianach wysiały portrety Suzy wykonane przez różnych twórców, między innymi Tamaraę Lempicką, Jeana Cocteau, Francisa Bacona, Man Raya, Georgesa Braque, Picassa, Keesa van Dongena, Francisa Picabia, Foujitę i wielu innych.
W sumie jej wizerunek utrwaliło ponad 220 artystów i tym sama stała się jedną ze 100 najczęściej uwiecznianych kobiet na świcie. Wysoka, przystojna kobieta, z krótkimi blond włosami, o niskim, uwodzicielskim głosie. Codzień bawiła gości śpiewem przechadzając się wśród swych obrazów zawieszonych na ścianach klubu.
Suzy Solidor i Tmara Łempicka
Najbardziej znanym portretem Suzy jest ten namalowany przez Tamarę Łempicką. Suzy sama poprosiła artystkę o portret, a ta się zgodziła pod warunkiem, że zostanie wykonany w formie aktu. Solidor była dumna ze swojego ciała i nie obawiała się nagości. Przystała na propozycję i portret został ukończony w 1933 roku. Mówi się też o romansie między kobietami.
W 1936 zagrała w filmie “La Garçonne”, w którym udział wzięła również Edith Piaf.
Według Holly Williams, autorki artykułu, który znalazłam na stronach BBC, Suzy wychodziła poza swoje czasy. Była taką Kardashian lat trzydziestych XX wieku. Celebrytką, o której można było regularnie czytywać w plotkarskich rubrykach czasopism. Liczne portrety piosenkarki porównuje do aktualnych wszechobecnych selfie.
Suzy Solidor i kontrowesje z czasów wojny
A co się stało w czasie wojny? Wiemy, że Paryż był okupowany. La Vie Parisienne nie pozostał jednak zamknięty na czas wojny. A Suzy gościła również nazistów w swoim lokalu. Zasłynęła z wykonania niemieckiej piosenki “Lili Marleen”, którą przetłumaczoną na język francuski regularnie śpiewała wieczorami aby bawić gości. Po wojnie, gdy nadszedł czas brutalnych rozliczeń, została posądzona o kolaborację. Mówi się jednak, że być może grała na dwa fronty i wykorzystując sytuację pomagała innym.
Miała jednak zakaz występowania we Francji przez 5 lat i na ten czas opuściła kraj. Powróciwszy po tym czasie otworzyła kolejny klub i sklep z antykami, tym razem w Cagnes-sur-Mer na Lazurowym Wybrzeżu gdzie występowała jeszcze wiele lat, choć zestarzała się już i przytyła. Pod koniec życia jej popularność niespodziewanie wzrosła, występowała w telewizji, a nowe pokolenie uznawało ją za ikonę społeczności homoseksualnej.
Zmarła w 1983 roku w wieku osiemdziesięciu dwóch lat. Obecnie w Cagnes-sur-Mer, w miejscu dawnego sklepu i klubu funkcjonuje teraz galeria nazwana jej nazwiskiem oraz atelier artystów. Espace Solidor.
Solidor oddała Haut-de-Cagnes okolo 40 ze swoich portretów jeszcze za swojego życia, za obietnicą, że będą one stanowiły stałą ekspozycję lokalnego muzeum Chateau-musee Grimaldi, gdzie faktycznie obecnie można je zobaczyć. Może ktoś się wybierze? W Cagnes-sur-Mer mieszkał również Renoir 🙂
Źródła: Holly Williams BBC, “Projektant” Gabriel Marius, artykuł na modernartconsulting.ru