Nurt fantasy to ogromna różnorodność autorów i książek. Jednym z najbardziej znanych fanom pisarzy jest Christopher Paolini, autor cyklu „Dziedzictwo” z głównym bohaterem o imieniu Eragon. Ile książek ma ta seria oraz w jakiej kolejności je czytać? O czym opowiada każda z nich? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółów.

Pierwsza książka z serii „Dziedzictwo”

Pierwsza książka z serii ukazała się w roku 2003. Nosi tytuł „Eragon” i opowiada historię bohatera o tym imieniu, młodego wiejskiego chłopca, który odkrywa w swojej rodzinnej wiosce tajemniczy kamień. Wkrótce okazuje się, że kamień to jajo smoka, a z jego wnętrza wychodzi Saphira. Eragon sam także staje się Smoczym Jeźdźcem, członkiem starożytnej grupy wojowników.

Główny wątek tej części skupia się na Eragonie i smoczycy Saphirze oraz ich podróży, podczas której muszą stawić czoła złowieszczemu królowi Galbatorixowi. Jest on władcą imperium oraz dąży do zdobycia pełnej władzy nad Alagaësią, czyli światem, w którym toczy się akcja serii.

Eragon uczy się więc magii i walki pod okiem swojego nauczyciela Broma, a później również pod przewodnictwem innego Smoczego Jeźdźca, Oromisa. Razem z przyjaciółmi takimi jak Arya oraz Murtagh walczy z armią króla Galbatorixa, aby przywrócić sprawiedliwość i równowagę w Alagaësii. Jest to jednak dopiero początek wyzwań głównego bohatera.

Przeszłość Eragona, czyli tom „Najstarszy”

W drugim tomie, który ukazał się w Polsce w roku 2005 kontynuujemy podróż po fantastycznym świecie wykreowanym przez Christophera Paoliniego. Eragon przyjmuje w nim przydomek „Młotoręki”, poznaje świat krasnoludów, a także wyznaje miłość Ayrze. Poznaje także swojego brata, którym jest…? Tego można oczywiście dowiedzieć się z lektury książki, a także zagłębić w kolejne niezwykle widowiskowe walki, od których opisów nie sposób się oderwać.

Rozwój bohatera, czyli tom „Brisingr”

Fabuła „Brisingr” (książka wydana w 2008 roku) skupia się na różnych wątkach, które prowadzą do decydującej bitwy o przyszłość Alagaësii. Śledzimy w niej m.in. rozwój mocy i umiejętności głównego bohatera. Eragon kontynuuje bowiem swoje szkolenie jako Smoczy Jeździec, uczy się coraz bardziej skomplikowanych zaklęć i doskonali umiejętności w walce. 

Otrzymuje również nowe zadanie, jakim jest znalezienie i zwerbowanie innych Smoczych Jeźdźców, aby stanąć do walki ze złowrogim Galbatorixem. Eragon jest jednak także zaniepokojony swoim pochodzeniem i zaczyna poszukiwać prawdy o swoim biologicznym ojcu, co prowadzi do odkrycia zaskakujących sekretów z przeszłości. Jak wpłyną one na jego losy i postrzeganie świata?

„Dziedzictwo” Eragona, czyli droga do rozwiązania

W „Dziedzictwie” wydanym w roku 2011, czyli czwartej i ostatniej książce serii autorstwa Christophera Paoliniego, następuje kulminacyjna bitwa między siłami dobra a królem Galbatorixem, który pragnie zachować swoje przepełnione tyranią panowanie nad Alagaësią. Główny bohater musi jednak stawić czoła potężnym wyzwaniom, nie tylko na polu walki, ale również w swoim wnętrzu. Jego dążenie do pokonania Galbatorixa i przywrócenia pokoju w Alagaësii wymaga wykorzystania mocy i zrozumienia głębszych aspektów bycia Smoczym Jeźdźcem. Książka jest ostatnią z cyklu, rozwiązywane są więc najważniejsze wątki fabularne, natomiast losy bohaterów układają się w sposób dający czytelnikom odpowiedzi na większość ważnych pytań.

Serię o Eragonie pokochały setki tysięcy czytelników na całym świecie. Zdecydowanie stanowi pozycję obowiązkową dla każdego fana fantasy, osiągnęła już bowiem miano kultowej.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności