Paul Cezanne urządza swoje atelier

Paul Cézanne (1839 – 1906) zakupił małą posiadłość w Aix listopadzie 1901 roku, gdy miał 62 lata. Przeznaczył przeznaczył na to spadek, który otrzymał od zmarłej 4 lata wcześniej matki.

Od 1902 do swojej śmierci w 1906 pracował codziennie w stworzonym na piętrze atelier, lub wybierał się plener. Ta lokalizacja była dla niego dodatkowo komfortowa ponieważ było stąd stosunkowo niedaleko do góry Sainte-Victoire, którą tak uwielbiała malować.


Francja mimi oczami

Atelier Cezanna Aix

Nie mieszkał jednak w tym miejscu, mimo że teoretycznie były ku temu możliwości. Zorganizował sobie za to perfekcyjne warunki do pracy. Olbrzymie okno zapewniało dostęp światła, na którego punkcie  miał obsesję. Musiało być na ile to możliwe stałe i neutralne.

Na podłodze gliniane, czerwone płytki zastąpił stonowanym drewnem. Również ściany były w dyskretnym kolorze tak aby nie zaburzać naturalnego oświetlenia malowanych przez niego kompozycji. W południowych oknach okiennice pozwalały ochronić miejsce przed ostrymi promieniami słońca.

Atelier Cezanna Aix

Atelier Cézanna po śmierci artysty

15 października 1906 roku Cézanne malował w plenerze nieopodal pracowni. Zaskoczyła go burza i bardzo przemoknął. Zmarł kilka dni później, 23 w swoim domu w Aix przy rue Boulegon 23.  Przyczyną śmierci było zapalenie otrzewnej.

Dom przez 15 lat pozostał pusty. Rodzina nie interesowała się miejscem. W 1921 roku kupił go Marcel Provence wielbiciel Cézanna i pasjonat kultury prowansalskiej i spędził tam 30 lat swojego życia. Niestety jego nagła śmierć ponownie postawiła pod znakiem zapytania losy miejsca. Gruntem zaczęli się interesować deweloperzy.

Z pomocą przyszło dwóch amerykanów John Rewald i James Lord, pisarze i historycy sztuki. Skupili oni ponad 100 amerykańskich miłośników sztuki oraz przyjaciół Aix-en-Provence. Zebrali środki, aby wykupić atelier od spadkobierców ostatniego właściciela a następnie przekazali je Uniwersytetowi Aix -Marseille.

Atelier Cezanna

Zwiedzanie Atelier Cézanne

Aby zwiedzić atelier należy wcześniej umówić się na konkretną godzinę, na miejscu lub poprzez stronę internetową. Jest to rygorystycznie przestrzegane przez pracowników muzeum. Wizyta trwa tylko 30 min. i do Sali w jednym momencie może wejść maksymalnie 20 osób.

Do pracowni zaprasza pracownik i grupa udaje się na piętro. W środku dla gości rozstawione są w około ławki. Do dyspozycji pozostawione są opracowania w kilku językach (polskiego brak) Właśnie dzięki nim dowiedziałam się wiele ciekawych informacji o losach tego miejsca.

Atelier Cezanna Aix

Eksponaty w atelier Cézanne

W pracowni znajduje się wiele obiektów, które możemy rozpoznać na obrazach Cézannea:  ceramika, rzeźba, czaszki! Są praktyczne przyrządy służące mu niegdyś do pracy, jak wysoka drabina, czy mechaniczna sztaluga. W rogu pracowni znajduje się natomiast szczelina, która została wykuta w ścianie aby umożliwić przenoszenie wielkich płócien. Klatka schodowa była za wąska.

W pracowni jest też trochę osobistych przedmiotów artysty – jak na przykład kapelusz, beret, płaszcz, parasol.

Butik

Na miejscu znajduje się mały butik,  w którym można zakupić pamiątki czy książki. Interesującym suvenirem są kopie naczyń, uwiecznianych przez  Cezanne na obrazach. Można też nabyć reprodukcje obrazów, które powstały właśnie w atelier.

Atelier Paula Cezanna w Aix

Ogród

Dom otoczony jest całkiem sporym ogródem, a raczej jest to taki gaj, po którym można sobie posapacerować. Do tego miesca nie trzeba kupować biletu. W ogrodzie, przed domem stoją stoliczki, przy których zazwyczaj siedzą oczekujący. W muzeum nie ma kawiarni, ale akurat gdy ja zwiedzałam miejsce można było nabyć kapsułkę do kawy i skorzystać z ekspresu.

Atelier jest czynne cały rok od godziny 9:30, z przerwą między 12:30 a 14:00. Zamyka się o 18:00, poza sezonem o 17.

Atelier Cezanna w Aix

Atlier przed laty, tablica którą można znaleźć po drugiej stronie ulicy.

9 Av. Paul Cézanne, 13100 Aix-en-Provence

Artykuł i zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Wszelkie kopiowanie całości lub fragmentów jest zabronione

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności