Edouard Leon Cortes urodził się w Lagny we Francji 6 sierpnia 1882 roku. W latach jego młodości Paryż był centrum artystycznego świata, malarze z całego świata ściągali do Paryża aby uwieczniać jego piękne przedmieścia oraz ulice: widoki miasta świateł były pożądanymi tematami obrazów zarówno przez kolekcjonerów jak i turystów. Edouard Cortes, wraz z inniymi artystami takimi jak Eugene Galien-Laloue (1854-1941), Luigi Loir (1845-1916) czy Jean Beraud (1849-1936) odpowiadali na to zapotrzebowanie. Cortes klasyfikowany jest jako przedstawiciel post-impresjonizmu. Znany jest jako „paryski poeta malarstwa” „Le Poete Parisien de la Peinture”

Młode lata

Edouard był synem Antonia Cortes, hiszpańskiego malarza, który przyszedł na świat w 1827 roku w Seville. W 1855 roku przybył do Paryża na Wystawę Światową, a następnie dotarł do Lagny-sur-Marcne, gdzie postanowił się osiedlić. Antonio miał roje dzieci: Edouarda, Henri i Jeanne.

Edouard Cortes

Edouard Cortes

Pierwsze sukcesy

Antoinio uczył Edouarda od jego najmłodszych lat, a następnie wysłał go do prywatnej szkoły podstawowej gdzie uczęszczał do trzynastego roku życia. Już w tym wieku większość swojego czasu poświęcał sztuce – pracując i ucząc się w dalszym ciągu ze swoim ojcem oraz starszym bratem. W 1899 roku, mając szesnaście lat, wystawił swoją pierwszą pracę w Societe des Artistes Francais zatytułowaną „La Labour”. Obraz został dobrze przyjęty przez krytyków, co tez pomogło mu w zdobyciu przychylnej opinii w Paryzu, gdzie rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts

Zaraz na początku XX wieku zaczął malować sceny, które przyniosły mu największą popularność – ulice i pomniki Paryża. Jeden z najbardziej płodnych artystów swoich czasów, Cortes znalazł niszę i postanowił być jej wierny. Uwieczniał miasto w różnych porach roku i warunkach atmosferycznych przez ponad 60 lat.

Małżeństwo

Edouard poślubił w 1914 roku Fernande Joyeuse, z którą miał dziecko – Jacqueline Simone,  urodzoną w 1916 roku. Fernande zmarła w 1918 i niedługo po tym  Edouard zdecydował o  poślubieniu swojej szwagierki, Lucienne Joyeuse. Osiedlili się w Paryżu i Edouartd kontynuował malowanie miasta. W połowie lat dwudziestych przeprowadzili się z powrotem do Lagny w Normandii. Wówczas tematem jego prac stały się na jakiś czas sceny z życia na wsi, pejzaże, martwą naturę. Był aktywnym członkiem związku Sztuk Pięknych w Lagny.

Edouard Cortes otrzymywał wiele nagród, często wystawiał swojej prace w Paryżu. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną zamieszkał w Cormelles-le –Royal w Normadii. Na początku lat pięćdziesiątych powrócił do Lagny gdzie pozostał do końca swego życia. Piękne ujęcia Paryża były motywem jego obrazów aż do śmierci 26 listopada 1969 roku.

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.