W Giverny, w tej samej miejscowości, w której mieszkał Claude Monet, i gdzie udostępniona jest do zwiedzania jego posiadłość, znajduje się także Muzeum Impresjonizmu.

Muzeum Impresjonizmu w Giverny to stosunkowo młode muzeum. Powstało w 2009 roku i stawia sobie za cel prezentacje tematycznych lub monograficznych wystaw związanych z impresjonizmem i jego odmianami. Tym samym pragnie zwrócić uwagę na wpływ tego nurtu na sztukę nowoczesną i współczesną.

 

Muzeum impresjonizmu w Giverny

Wejście do Muzeum impresjonizmu w Giverny  

muzeum impresjonizmu w Giverny

Muzeum Impresjonizmu w Giverny gromadzi własną kolekcję, która skupia się na impresjonizmie, postimpresjonizmie i jego następstwach. Jego zbiory pochodzą głównie z dotacji. Nie zobaczymy jednak stałej wystawy prezentującej te prace, zamiast tego dwa razy do roku organizowane są wystawy czasowe we współpracy z innymi muzeami we Francji i za granicą.

Pierwsza praca, która trafiła do kolekcji, był to rysunek Pierre’a Bonnarda: Claude Monet i Marthe Bonnard w jadalni w Giverny. Co jest dość znamienne dla miejsca, w którym znajduje się muzeum — nieopodal domu mistrza impresjonizmu, Moneta.

Your description goes here. Edit or remove this text inline or in the description setting

Restauracja w Muzeum Impresjonizmu w Giverny

Muzeum otacza piękny ogród. Przed lub po zwiedzaniu możemy sobie pospacerować albo usiąść na ławce i nacieszyć oko naturą. W samym budynku jest też dostępna bardzo przyjemna restauracja z dużym tarasem.

Ogród obok Muzeum Impresjonizmu w Giverny

Muzeum jest otwarte dla publiczności od kwietnia do listopada. Z Paryża można dojechać do Giverny  pociągiem w niecałą godzinę. Z dworca St Lazare do Vernon, a stamtąd lokalnym transportem, który cyklicznie kursuje na trasie.

Adres i strona internetowa

99 rue Claude Monet, Giverny

Relacja z wystawy “Dzieci impresjonizmu” marzec – lipiec 2023

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności