Muzeum Sztuki w Hawrze — Historia

Muzeum Sztuki w Hawrze powstało już w 1845 roku. Pierwotnie mieściły się w nim najróżniejsze dzieła i przedmioty, od sztuk dekoracyjnych po malarstwo, rzeźbę i historię naturalną, a nawet biblioteka miejska. 

We wrześniu 1944 roku muzeum zostało zniszczone przez bombardowania wojenne. Kolekcja rzeźb zniknęła niemal całkowicie. Oszczędzono jedynie obrazy (tysiąc pięćset płócien), które przeniesiono w bezpieczne miejsce.

 

Muzeum Sztuki w Hawrze

W 1951 roku zdecydowano o wznisieniu nowego budynku. Powstała nowoczesna budowla wyróżniająca  się przede wszystkim otwartą przestrzenią, harmonijnie wpisująca się w nadmorski krajobraz Hawru.  Budynek w dużej mierze skonstruowany jest ze szkła i stali.  Światło dostające się do wnętrz ze wszystkich stron, w tym dachu, pozwala na idealne eksponowanie dzieł. Muzeum zostało otwarte w 1861 roku przez ówczesnego ministra kultury Francji André Malrauxa.

Muzeum Sztuki w Hawrze

W latach 1995 – 1999  przeszło restrukturyzację i w 1999 roku “Muzeum Sztuk Pięknych” zostało przemianowane na Muzeum Malraux w 1999 roku.  Z okazji pięćdziesiątej rocznicy powstania, w 2011 roku muzeum nadal zmieniło nazwę na André Malraux Museum of Modern Art, w skrócie MuMa.

Muzeum Sztuki w Hawrze

Kolekcja Muzeum Sztuki w Hawrze

Po kilku ważnych darowiznach i zapisach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux stało się mekką impresjonizmu i fowizmu.  Jednymi z ważniejszych darowizn były:

W 1900 roku Louis Boudin, zgodnie z życzeniem zmarłego w Deauville w 1898 roku brata Eugène’a, przekazał miastu Le Havre wspaniałą kolekcję jego malarstwa plenerowego.

W 1936 dzięki Charlesowi-Augustowi Marande weszły nowe dzieła impresjonistów (Renoir, Monet, Pissarro) oraz inne  (Marquet, van Dongen, Camoin),w sumie  63 obrazy, 25 rysunków i 1 rzeźba.

W 1963 roku wdowa po Raoul Dufy zapisała w spadku miastu Hawr, z którego artysta pochodzi, 70 prac męża.

 

Muzeum Sztuki w Hawrze  Boduin

Piętro muzeum i wyeksponowane prace Eugèna Boduina

Wreszcie, w 2004 roku, muzeum zostało bardzo hojnie obdarowane dzięki darowiznie od Hélène Senn-Foulds, która przekazała kolekcję jej dziadka, Oliviera Senna, pochodzącego z Hawru. Wśrod dzieł znalazły się prace artystów jak: Courbet, Delacroix, Corot, k Renoir, Sisley, Monet, Pissarro, Guillaumin, Degas, Cross, Sérusier, Vallotton, Bonnard i Vuillard, Derain, Marquet i Matisse. W sumie 71 obrazów, 130 prac graficznych i 5 rzeźb zostało podarowanych przez Hélène Senn-Foulds, co uczyniło Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux obok Muzeum w Rouen jednym z najbogatszych francuskich muzeów poza Paryżem jesli chodzi o kolekcję impresjonizmu.

Muzeum Sztuki w Hawrze Boduin
Muzeum Sztuki w Hawrze  Renoir
Muzeum Sztuki w Hawrze  Monet
Muzeum Sztuki w Hawrze  Dufy

Muzeum Sztuki w Hawrze – gdzie się znajduje

Muzeum Sztuki w Hawrze zlokalizwowane jest tuż przy porcie, nad brzegiem morza. Obok znajduje się promenada, a w niedalekiej odległości duża plaża. Z tego powodu wizyta w muzeum jest szczególnie sympatyczna w słoneczne dni. Światło wspaniale oświetla wnętrza budynku, a zwiedzanie muzeum można połączyć ze spacerem po mieście.

Muzeum Sztuki w Hawrze

Wybrzeże przy muzeum. Po prawej stronie w oddali widać budynek muzeum.

Widok na plażę w Hawrze

Muzeum Sztuki w Hawrze – adres i strona interenetowa

2 bulwar Clemenceau
76600 Hawru

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności