Kolekcja Muzeum Toulouse-Lautrec w Albi
Muzeum Toulouse-Lautrec w Albi poświęcone jest życiu i twórczości Henriego de Toulouse-Lautreca (1864 – 1901) , Muzeum mieści się w historycznym Pałacu Biskupim w Albi, rodzinnej miejscowości artysty, w której urodził się i dorastał.
Kolekcja muzeum obejmuje ponad 1000 prac, w tym plakaty, rysunki, i obrazy, które prezentują ewolucję artystyczną Toulouse-Lautreca i jego wpływ na sztukę nowoczesną. Kolekcja została podarowana miastu Albi przez matkę artysty, Adèle de Toulouse-Lautrec, po jego śmierci. Adèle zdecydowała się przekazać ogromną kolekcję prac swojego syna, aby uczcić jego pamięć i talent. Muzeum powstało w 1922 roku.


Pierwsze sale muzeum
Z kolei Pałac Biskupi w Albi, znany jako Palais de la Berbie to zabytek z XIII wieku. Przed założeniem muzeum, pałac służył jako rezydencja biskupów Albi.
Jest jednym z najlepiej zachowanych zamków we Francji. Zbudowany w XIII wieku, pierwotnie służył jako twierdza biskupów Albi, co odzwierciedla jego masywną i obronną architekturę. Jego nazwa, „Berbie”, pochodzi od starego francuskiego słowa oznaczającego biskupstwo.
Zwiedzanie Muzeum Toulouse-Lautrec w Albi
Zwiedzanie muzeum rozpoczynamy najwcześniejszych prac Lautreca. Znajdziemy tu takie, które powstały, gdy miał zaledwie 16 lat. Jest sporo wizerunków zwierząt, a zwłaszcza koni. To zapewne dlatego, że jego ojciec jeździł konno i rodzina posiadała hodowlę. Było to więc naturalne otoczenie młodego artysty. W pierwszej sali znajduje się wczesny autoportret Lautreca.

Autoportret Henri Tolouse Lautrec (1864-1901) 1880 rok
Kolejne sale są tematyczne. Mamy salę poświęconą portretom oraz kolejną zainteresowaniom Lautreca do malowania scen z paryskich domów publicznych. To właśnie tu możemy podziwiać słynny obraz “W Salonie przy ulicy des Moulines”, a w zasadzie dwie wersje tego obrazu: pastel oraz praca olejna, które są chlubą muzeum.

W tle zdjęcia dwie wersje obrazu “W Salonie przy ulicy des Moulines”
Dalej przechodzimy na piętro pałacu, gdzie ekspozycja koncentruje się głównie na dorobku graficznym Lautreca. Jest masę plakatów, litografii, miejsc poświęconych gwiazdom kabaretu francuskiego, które artysta uwieczniał. Znajdziemy nawet stare kamienie litograficzne, które służyły do odbijania grafik.
Wystawę kończy dość osobliwy, bo trochę nietypowy dla twórczości Lautreca zatytułowany „Egzamin z medycyny”. Powstał w roku śmierci artysty, i niektórzy oceniają, że właśnie ta praca była zapowiedzią bliskiego końca jego życia.

Toulouse Lautrec „Egzamin z Medycyny” 1901 rok
Ogrody przy Muzeum Toulouse-Lautrec w Albi
Pałac otoczony przepięknymi ogrodami oferując wspaniałe widoki na rzekę Tarn. Do tego ogrodu można wejść niezależnie, bez konieczności zwiedzania muzeum a tym samym zakupu biletu.



Henri Tolouse Lautrec. Więcej o Lautrecu przeczytasz TUTAJ
Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901) był francuskim malarzem, grafikiem i plakacistą, który stał się jednym z najbardziej znanych artystów okresu Belle Époque w Paryżu. Urodził się w arystokratycznej rodzinie w Albi i od młodości borykał się z problemami zdrowotnymi, które wpłynęły na jego fizyczny rozwój.
Przeniósł się do Paryża, gdzie studiował sztukę i szybko zanurzył się w życie nocne miasta, co miało ogromny wpływ na jego twórczość. Jego prace charakteryzują się wyrazistymi liniami i intensywnymi kolorami. Odznaczają się głębokim humanizmem i zainteresowaniem marginalizowanymi grupami społecznymi. W swojej twórczości. Upamiętnił wile scen z życia nocnego, kabaretów, cyrków i domów publicznych.
Borykał się z alkoholizmem. Zmarł w wieku zaledwie 36 lat.


Albi — miasto, w którym znajduje się Muzeum Toulouse-Lautrec
Albi to malownicze miasteczko położone w południowej Francji, w regionie Oksytania, nad rzeką Tarn. Jest znane przede wszystkim z imponującej katedry św. Cecylii (Cathédrale Sainte-Cécile), majestatycznego przykładu architektury gotyckiej zbudowanej z cegły, która dominuje nad miastem.
Albi, często nazywane „czerwonym miastem” ze względu na charakterystyczną czerwoną cegłę używaną w wielu budynkach, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Jego historyczne centrum z wąskimi uliczkami i starożytnymi budowlami oferuje unikalny wgląd w średniowieczną Francję.

Katedry św. Cecylii (Cathédrale Sainte-Cécile)
Adres Muzeum Toulouse-Lautrec w Albi
Musée Toulouse-LautrecPalais de la Berbie
Place Sainte-Cécile BP 100
81003 Albi cedex
Świetny artykuł. Zachęcił mnie do odwiedzenia muzeum. Dziękuję 🙂
Super. To jest piękne miejsce warto poświęcić pewnie więcej czasu, aby zwiedzić. Ja żałuję, że nie maiłam go aż tyle.