Panteon w Paryżu jest dziewiętnastowiecznym budynkiem neoklasycystycznym mieszczącym się w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu na górze Sainte-Geneviève. Początkowo funkcjonował jako kościół ku czci św. Genowefy, lecz obecnie jest świątynią miejską i sławnym miejscem pochówków. Został zaprojektowany przez architekta Jacques-Germain Soufflot, który chciał połączyć cechy gotyckiej katedry z klasycznym stylem. Fasada budynku została wymodelowana na podobieństwo rzymskiego Panteonu i jest zwieńczona kopułą przypominającą niewielkie martyrium zwane Tempietto wybudowane w Rzymie przez Donato Bramante.

Pantheon, Paryz – wnętrza

Początki budynku datują się  na rok 1744, gdy król Ludwik XV przysiągł wybudować kościół na cześć patronki Paryża św. Genowefy, jeśli uda mu się wyzdrowieć z poważnej choroby, na którą był wówczas chory. Kościół miał zastąpić sześciowieczną bazylikę znaną jako Opactwo Sainte-Geneviève. Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w 1757 roku i trwała ponad 30 lat.. Fundamenty były gotowe w 1758

roku ale z powodu problemów finansowych państwa dalsze prace przebiegały bardzo wolno. W 1870 roku Soufflot zmarł i pieczę nad dalszymi pracami przejął jego student  Jean-Baptiste Rondelet. Budowa opactwa św. Genowefy została ostatecznie zakończona w 1790 roku, równolegle z zaczątkiem Rewolucji Francuskiej. W roku jej ukończenia Zgromadzenie rewolucyjne zdecydowało się przeobrazić kościół na świątynię, która służyłaby jako miejsce pochówku zasłużonych obywateli Francji. Pomimo że w 1806 budynek ponownie zmieniono w kościół, od roku 1885 jest obiektem świeckim.

Krypta w podziemiach

Struktura budynku jest oparta na kształcie krzyża greckiego, jest długa na 110 metrów, szeroka na 85, a wraz z kopułą wysoka na 83. Wewnątrz portyku, utworzonego na kształt tego z Panteonu rzymskiego z II wieku, znajdują się kolumny korynckie. Kopuła składa się z trzech skorup połączonych ze sobą w sposób podobny do Katedry św. Pawła w Londynie. Konstrukcja kopuły została później wzmocniona za pomocą żelaznych elementów. Wnętrza budynku ozdobione są licznymi mozaikami i malowidłami prezentującymi sceny z francuskiej historii.

Od czasów Rewolucji  Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: marszałka Jeana Lannes’a, Saint-Hilaire’a, Woltera, Jana Jakuba Rousseau, Honoré Mirabeau, Victora Hugo, Emila Zoli, Jeana Jaurèsa, twórcy pisma dla niewidomych Louisa Braille’a, fizyków Paula Langevina, Piotra Curie, chemika Marcelina Berthelota, uczonej Marii Skłodowskiej-Curie, generała François Marceau, przywódcy ruchu oporu z czasów II wojny światowej Jeana Moulina. Dwukrotnie próbowano przywrócić funkcję religijną Panteonowi, lecz od roku 1885 ostatecznie przeznaczono go na mauzoleum.

Pantheon - Paryż - Zdjęcie panoramiczne

Pantheon – Paryż – Zdjęcie panoramiczne

 

Place du Panthéon, 75005 Paris, Francja

 

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności