Muzeum Narodowe w Krakowie jest w posiadaniu 275 dzienników Józefa Czapskiego, których część została właśnie zaprezentowana publiczności. Od 18 września do 9 grudnia 2018 trwa wystawa zatytułowana “Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego”. Eksponowanych jest szesnaście dzienników artysty z lat 1945 – 1978.

 

Na kartach zeszytów zobaczymy różne szkice związane z Paryżem, wykonane piórkiem, flamastrem, kredką czy akwarelą. Przedmiotem rysunków są osoby, sceny z kawiarni, pejzaże, paryskie ulice.

Czapski (1896 – 1993) to polski artysta malarz i pisarz. A także major Wojska Polskiego, świadek zbrodni katyńskiej.  Uznany za wroga przez rząd komunistyczny, nie mógł wrócić do kraju. Ostatnie swoje lata spędził w Paryżu. Z siostrą Marią mieszkał w podparyskim Maisons-Laffitte. Wraz z Jerzym Giedroyciem założył miesięcznik “Kultura”, który od 1947 roku był najważniejszym pismem polskiej emigracji.


Byliśmy wówczas opętani jedną idą; jechać do Paryża. Tam dopiero odkryliśmy całą Ecole de Paris. To było dla nas czyste malarstwo.

Józef Czapski

Wystawa to nie tylko dzienniki. To również prace artysty, a także kalendarium życia, wiele ciekawych faktów, cytatów. Troszkę informacji o kulisach konserwacji prezentowanych zapisków.

Ekspozycja dzienników wraz z obrazami olejnymi zajmuje salę na I piętrze Pawilonu. Obie kolekcje z różnych okresów twórczości, oddaje pełnię warsztatu Czapskiego.

Pawilon Czapskiegal. Piłsudskiego 12, Kraków TUTAJ strona internetowa muzeum.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności