Każdy prawdziwy miłośnik sztuki wie, że tylko oryginalne dzieła są wstanie w pełni oddać piękno i kunszt, które chciał przekazać artysta. Nie zastąpi ich żadna kopia, ani obraz cyfrowy. Dlatego jeśli kochasz malarstwo i chcesz poznać najwspanialsze dzieła sztuki europejskiej, warto wybrać się do takich miast jak Florencja, Amsterdam, a przede wszystkim Paryż.

Wielka piątka

Koniec XIX i pierwsza połowa XX wieku to niezwykły okres w dziejach Paryża. Pięciu wielkich malarzy (wtedy przez większość niedocenianych) przełamywało konwenanse sztuki akademickiej. Degas, Renoir, Monet, Manet oraz Pissarro, bo to właśnie o nich mowa, nie podejrzewali, że ich dzieła będą zachwycać ludzi na całym świecie, a ceny za pojedyncze obrazy będą sięgać do kilkuset tysięcy dolarów.

Jednak przez lata ich sztuka była nierozumiana i krytykowana. Wynikało to z faktu, że impresjoniści stworzyli swój własny estetyczny program, odrzucający elegancką technikę malarską akademików, na rzecz nowego bardziej świetlistego i wyrazistego puentylizmu. Nie interesowała ich również wyniosła tematyka np. mitologiczna czy religijna, skrzętnie komponowana w zaciszu studia. Woleli wyjść na zewnątrz by tworzyć swoje dzieła czerpiąc inspirację wprost z obserwacji natury. Właśnie dlatego ich obrazy zachwycają kolorystyką, świtałem i realizmem. Eksperymentując przełamywali akademickie kanony, otwierając drogę późniejszym nurtom takim jak: ekspresjonizm czy kubizm.

Bohema francuska

Dzielnica Batignolles i Montmarte pod koniec XIX wieku, ze względu na znacznie niższe czynsze, były zamieszkałe przez różnych twórców i artystów. To właśnie tam żyli i tworzyli impresjoniści. Pomimo różnić poglądowych często spotykali się w Cafe Guerbois, gdzie pijąc absynt dyskutowali o nowych kierunkach w sztuce, nie tylko malarskiej. Często dołączali do nich pisarze i poeci, między innymi Emil Zola czy Louis Edmond Duranty.

Montmartre

Jeśli więc planujesz wybrać się do Paryża warto wybrać się na wzgórze Montmarte, zwiedzić wspaniałą bazylikę Sacré-Cœur a następnie odwiedzić oddaloną od popularnych szlaków turystycznych dawną dzielnicę impresjonistów Batignolles, by przejść się po jej wąskich uliczkach i napić kawy w jednej z malutkich kawiarni.

Przygotowując się na podziwianie tych wielkich dzieł nie wolno nam zapomnieć o bardziej przyziemnych rzeczach, takich jak spakowanie potrzebnych rzeczy, czy też wykupienie polisy. By jednak nie tracić na to zbyt wiele czasu porównaj ubezpieczenia turystyczne w 3 minuty i wybierz właściwe dla siebie.

Muzeum de’Orsay

Muzeum znajduje się w budynku dawnego dworca, który powstał w połowie XIX wieku, zaś swą funkcję zmienił w latach 70’ XX wieku. To tam właśnie można podziwiać największe zbiory sztuki francuskiej z lat 1948 – 1918.

W prezentowanej kolekcji, znajdują takie wielkie działa jak: Baletnice Degas, Śniadanie na trawie Mante oraz urzekające swą wspaniałą kolorystyką obrazy Maki czy Lilie Wodne Moneta. W kolekcji znajdują się również płótna późniejszych artystów, między innymi Gauguina, Paul Cézanne, czy zachwycająca Gwiaździsta noc nad Rodanem Van Gogha.

Artykuł partnera

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest