“Wieszczowie” to powieść Roberta Kowalskiego, która z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników rozmantyzmu. Podejrzewam z resztą, że większość tej grupy docelowej natrafiła już na tę pozycję, a to za sprawą samego autora, który w ciągu kilku lat zdążył skupić w okół tematu wielką rzeszę fanów. Wszyscy którzy pasjonują się twórczością i życiem Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Szopena i innych mogą czuć się jak w raju na stronach @paryskiesalonyromantyków.

Autor z niespotykanym zaangażowaniem śledzi fakty związane z życiem polskiej, XIX wiecznej, emigracji, i na codzień serwuje zastrzyki wiedzy wszystkim spragniomym newsów z dawnych lat. Przytaczając różne fakty z życia twórców i ich rodzin, zazwyczaj mało lub nie znane – przynajmniej dla mnie – można powiedzieć uczłowiecza ich w naszych oczach.

Taka też jest powieść. Jeśli do tej pory znaliście Adama Mickiewicza tylko z jego twórczości to dzięki tej książce możecie zajrzeć do jego mieszkania a nawet i…łóżka. Celina Mickiewiczowa wyłoży Wam co myśli o mężu i jego kochankach, a jego koachnki powiedzą co sądzą o Celinie.

Będziecie “na żywo” uczestniczyć w dysputach wieszcza ze Słowackim, albo intymnych rozmowach George Sand z Chopenem. Nie ominą Was spotkania arystokracji polskiej na paryskich salonach, ani tajmnicze zgrupowania, można powiedzieć sekty, Mickiewicza.

 “W mieszkaniu George Sand przy squere d’Orléans panował napięta atmosfera. Fryderyk grał cicho na fortepianie, a przy jego boku siedział zasłuchany Delacroix”

Robert Kowalski “Wieszczowie”

To ciekawe i konieczne uzupełanienie mojej paryskiej biblioteczki, w której do tej pory brakowało pozycji dotyczącej życia polskich pisarzy w stolicy Francji. W zasadzie to chyba w ogóle dość odosobniona pozycja na polskim rynku jesli chodzi o podobny format i podjętą tematykę.

Po tej powieści mam ochotę dorwać jakiś romatyczny przewodnik po Francji, ze zdęciami i opisem miejsc gdzie bywali bohaterowie, naszpikowany sekretnymi ciekawostami. Liczę w tej materii na Roberta!

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności