„Pod dachami Paryża” to płyta, na którą wpadłam przypadkiem i oczywiście zwabił mnie tytułowy Paryż. Był to więc zakup w ciemno. Pierwsze, czego dowiedziałam się po kupieniu płyty i przestudiowaniu jej okładki i załączonej książeczki , że jest to krążek poświęcony pamięci Beaty Podmiotko (1945 – 2014), dziennikarki i prezenterki radiowej, znawczyni muzyki francuskiej, która w latach 1977 – 1983 prowadziła w radiowej Trójce audycje własnie pod tytułem „Pod dachami Paryża”. Wcale o tym nie wiedziałam.

20161111_164848Wbrew pozorom, czego początkowo się spodziewałam – nie są to covery znanych francuskich utworów odtworzonych przez piosenkarkę. To raczej płyta inspirowana klimatem paryskich piosenek, choć prawdę mówiąc gdybyśmy o tym nie wiedzieli to moglibyśmy się wcale tego nie domyślić.  Z wywiadu z piosenkarką na temat tej płyty  dowiedziałam się jednak, że wcale nie maiła ona na celu aby utwory były bezpośrednio identyfikowane z Francją. W kompozycje wplecione są natomiast pewne charakterystyczne elementy dla piosenki francuskiej jak np akordeon. Teksty nawiązują do miłości – co też jest bliskie temu krajowi! Z 12 utworów, z których dziesięciu autorką jest Iza – zarówno tekstów jaki muzyki, jedynie dwa są czysto francuskie. Pierwszy utwór to „Parole, parole” z polskim tekstem, oraz zaśpiewany po francusku „Sous’ le ciel de Paris”. Wplecione są miedzy inne piosenki na początku i pod koniec płyty.

Płyta towarzyszy mi od tygodnia i cieszę się, że ją odkryłam. Jeszcze się z nią nie rozstaję. Lubię wsłuchiwać się w słowa piosenek, a ponieważ słowa nie są banalne, za każdym razem odkrywam ją od początku. Polecam – nie tylko zachwyconym Paryżem.

I koniecznie muszę dodać – bardzo mi się podoba projekt graficzny okładki!

PŁYTA W MATRAS