Dramat kostiumowy produkcji BBC z 2006 jest świetną pozycją zwłaszcza jeśli interesujesz się sztuką! Film oparty jest na faktach z życia malarzy impresjonistów: Monet, Manet, Renoir, Bazille, Cezanne, Degas itd.  dlatego też akcja rozgrywa się w późnych latach 80-tych XIX wieku aż do wieku XX-go. Pokazuje zmagania i problemy impresjonistów na ich drodze do sławy. Budując opowieść posługuje

Kadr z filmu - pracownia Glayra

Kadr z filmu – pracownia Glayra

się listami i historycznymi dokumentami.  To co jest absolutnie zachwycające i innowacyjne to pomysł aby opowieść od czasu do czasu zatrzymywała się w czasie  gdy malarz tworzy swoje dzieło i ukazywała w kadrze oryginalny obraz wraz z jego opisem.

Żródło: Tłumaczenie oryginalnego opisu BBC

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2006

Obsada: Richard Armitage, Julian Glover, James Lance


Bardzo ładny obraz, który wprowadza  nas wprost w życie malarzy i sprawia, że możemy poczuć atmosferę czasów i rzeczywistości, w której przyszło im tworzyć. Przedstawia najważniejsze wydarzenia; ich   porażki i sukcesy, przełomowe momenty. Dość wiarygodnie kreśli sylwetki skomplikowanych i ambitnych osobowości oraz relacji między nimi. Historia opowiedziana jest ustami Clauda Moneta podczas wywiadu przeprowadzanego przez dziennikarza Thiebault-Sisson, w posiadłości malarza w Giverny, gdzie mieszkał i tworzył przez ostatnie lata swojego życia.  Po cyklach filmów dokumentalnych miła odmiana i namiastka artystów „z krwi i kości”. Dla pasjonatów tematu – obowiązkowo.  Dla ciekawych świata – również. Zapadnie w pamięci.

Szkoda tylko, że film nie doczekał się wydania w polskiej wersji językowej, lub chociaż z napisami. Nie znalazłam. 

Zakupić można np. na www.filmstore.pl w wersji oryginalnej.  Choć i na znanym portalu z filmami również figuruje w trzech „partach”

[Sylwia]


 

 

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

%d bloggers like this: