Wełna mineralna to rodzaj materiału produkowanego z włókien szklanych lub skalnych. Jest składnikiem wielu popularnych rozwiązań technicznych, głównie w przemyśle budownictwa oraz branży muzycznej.
Jak produkowana jest wełna mineralna?
Do wytwarzania wełny mineralnej wykorzystuje się surowce pochodzenia naturalnego. W zależności od przeznaczenia, do produkcji można użyć bazaltu lub piasku kwarcowego wymieszanego z drobnym szkłem, które zwyczajowo pozyskiwane jest z recyklingu.
Do bazowych składników dodawane są uszlachetniające dodatki mineralne, takie jak wapień, gabro lub dolomit. Ich obecność ma znaczący wpływ na parametry techniczne finalnego produktu. Odpowiednio dobraną mieszankę poddaje się zabiegowi przetapiania. Temperatura tego procesu oscyluje w granicach 1000 – 1400°C.
Następnie płynny materiał poddaje się procesowi rozwłókniania. W efekcie uzyskuje się włókna przypominające w dotyku i wyglądzie naturalną wełnę. Po zmieszaniu produktu z odpowiednim lepiszczem formuje się go w prostokątne arkusze, zwijane otuliny lub granulat – w zależności od zapotrzebowania.
Ostatni etap stanowi poddanie produktu hydrofobizacji. Dzięki temu materiał nie jest narażony na działanie wody lub pary wodnej, co mogłoby powodować niepożądane skutki.
Wełna mineralna – zastosowanie
Właściwości materiałowe włókien mineralnych sprawiają, że cechuje się ona niską przewodnością cieplną. Dzięki temu jest doskonałym izolatorem. Fakt ten jest najczęściej wykorzystywany w budownictwie. Wełnę stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stropów oraz dachów. Bywa również umieszczana przy instalacjach grzewczych. Stanowi także rdzeń niektórych materiałów budowlanych. Dodatkowo jest pośrednim zabezpieczeniem przeciwpożarowym, gdyż w żadnym stopniu nie podtrzymuje procesu spalania. Jej wodoodporność pozwala na umieszczanie arkuszy wełnianych nawet w miejscach narażonych na podwyższone działanie wilgoci.
Wełna mineralna cieszy się również ogromną popularnością w przemyśle muzycznym. Właściwości akustyczne materiału pozwalają na bardzo efektywne pochłanianie dźwięków. Przy odpowiednim rozmieszczeniu wełnianych paneli akustycznych można zredukować słyszalny pogłos panujący w pomieszczeniu, a także dostosować poziom tłumienia zarówno wysokich, jak i niskich częstotliwości dźwięku. Z tego powodu wełna, głównie szklana jest wykorzystywana w studiach muzycznych, pomieszczeniach realizatorskich, czy kabinach akustycznych.
Należy zaznaczyć, że włókna mineralne są odporne na działanie czynników chemicznych. Nie istnieje zatem ryzyko zaistnienia niepożądanej reakcji chemicznej pomiędzy izolatorem a innymi popularnymi materiałami, stosowanymi w przemyśle.
Instalacja wełny w ścianach lub panelach akustycznych jest bardzo prosta do zrealizowania. Arkusze dostępne w sprzedaży cechują się przystępnym kształtem oraz rozmiarem. Cięcie wełny może być wykonane nawet zwykłą piłą do drewna, choć należy pamiętać, że ludzkie płuca są bardzo wrażliwe na działanie pyłu pochodzącego z włókien szklanych i skalnych. Podczas obróbki skrawającej wełny mineralnej należy zatem zaopatrzyć się w maskę z odpowiednimi filtrami oraz specjalny strój, gdyż odpryskujące opiłki potrafią trwale uszkodzić zwykłe ubrania oraz skórę.
Podsumowanie
Zastosowanie wełny mineralnej pozwala znacząco zmniejszyć ilość ciepła emitowanego do pomieszczenia lub na zewnątrz. Może służyć również do wygłuszania zarówno profesjonalnych pomieszczeń, jak i zwykłych domowych pracowni, wymagających ciszy. Wełnę mineralną można znaleźć między innymi na