Comédie-Française to jeden z kilku narodowych teatrów we Francji, za to jedyny, który posiada swój własny zespół aktorski. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Budynek, w którym się mieści jest częścią kompleksu Palais-Royal ulokowanego przy 2 rue de Richelieu przy placu André-Malraux w pierwszej dzielnicy Paryża.

Teatr preferuje repertuar klasyczny wystawiany w sposób akademicki, ze szczególną uwagą poświęcaną nienagannej dykcji i eleganckim gestom.

Comédie-Française zorganizowany jest w oryginalny sposób. Zespół dzieli się na trzy grupy aktorów:

“pensionaires” – aktorzy zatrudniani przez Dyrektora teatru na etat. Po roku zatrudnienia mogą zostać przyjęci jako “sociétaire”

“sociétaires” – “stowarzyszeni” –  wybierani spośród “pensionnaires” pracujących w zespole przynajmniej rok. Zatwierdzenie zaklasyfikowania do tej grupy odbywa się na zgromadzeniu “sociétaires” i rady teatru. Z inicjatywy Dyrektora teatru “sociétaires” mogą być wyróżniani  odznaczeniem Ministra Kultury.

– “honorary sociétaire” – emerytowani członkowie zespołu, którzy byli “sociétaires” przez dwadzieścia lat mogą zostać mianowani “honorary sociétaire” na wniosek Dyrektora, który konsultuje swą nominację z komitetem. Ten tytuł jest jakby uwieńczeniem kariery aktora. Członkowie “honorary sociétaire” okazjonalnie występują z zespołem.

La salle Richelieu de la Comedie-Francaise

La salle Richelieu de la Comedie-Francaise

Na scenie Comèdie Française odnosili sukcesy artyści, m.in.: F.J. Talma, S. Bernhardt, C. Sorel, J. Copeau, J.-L. Barrault, M. Renaud. Od 1993 roku jednym z “sociétaires honoraires” jest Andrzej Seweryn, który w Komedii Francuskiej nie tylko występuje, ale także reżyseruje. Jest on trzecim cudzoziemcem w historii teatru.

Źródło: wikiepdia.org oraz oficjalna strona teatru – tłumaczenie własne; portal wiedzy onet.pl;

Historia początków

Teatr Comédie-Française powstał na mocy dekretu Ludwika XIV, 8 sierpnia 1680 roku w celu połączenia jedynych w tamtym czasie paryskich trup aktorskich:  Guénégaud Theatre oraz tą z  Hôtel Bourgogne. Po śmierci Moliera w 1673 roku zespół aktorów z Guénégaud był formacją powstałą z połączenia Théâtre du Marais i Troupe de Molière.  Dlatego też mówi się, że Comédie Française sięga czasów Moliera. W 1680 roku repertuar teatru składał się głównie z prac tego artysty oraz prac Jeana Racine. Wystawiano też utwory Pierrea Corneille’a, Paula Scarrona i Jeana Rotrou. W dwa lata po połączeniu teatr zaczął przynosić pokaźne zyski.

Comedie-Francaise, Paryz - wnętrze 18-sto wiecznego teatru

Comedie-Francaise, Paryż – wnętrze 18-sto wiecznego teatru.

Po przedstawieniu w 1789 roku anty-monarchistycznej sztuki Josepha Chéniera  “Charles IX”, wśród aktorów narosła przepełniona przemocą dyskusja polityczna co ostatecznie zdecydowało o rozdzieleniu grupy na dwie sekcje. Jedną z nich stała się sekcja Republikańska pod kierunkiem młodego dramaturga Talmy, która utworzyła nowy teatr pod nazwą “Théâtre de la République”, podczas gdy sekcja Królewska przybrała nazwę “Théâtre de la Nation.”

3 września 1793 roku, podczas Rewolucji Francuskiej,  Théâtre de la Nation został zamknięty zarządzeniem Komisji Bezpieczeństwa Publicznego za wystawianie rzekomo podżegającej sztuki  “Pamela”. Aktorzy zostali aresztowani, choć później stopniowo ich uwalniano. 31 maja 1799 roku nowy rząd ponownie otworzył teatr i pozwolił aktorom zrekonstruować zespół.

 2 rue de Richelieu, Paryż

 

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności