Latanie dronem to przede wszystkim możliwość uwieczniania pięknych chwil czy krajobrazów z lotu ptaka. Niektóre są jednak zdecydowanie atrakcyjniejsze nocą i tu nasuwa się pytanie — czy dronem w takich warunkach w ogóle można latać? Sprawdźmy!

Latanie dronem w nocy — zasady

Posiadanie naprawdę dobrego drona, takiego jak dron DJI Mini 2, aż kusi, żeby wykorzystać jego pełen potencjał w różnych warunkach. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się noce loty, do których jednak należy się dokładnie przygotować. W przeciwnym razie bardzo łatwo o kolizję, utratę zasięgu czy po prostu o fatalną jakość nagrań. 

Przepisy dotyczące latania dronem zarówno w dzień, jak i w nocy różnią się w zależności od danego kraju. W Polsce przepisy dla nocnych lotów są dość szczegółowo opisane. Warunkiem korzystania z bezzałogowych statków powietrznych nocą jest wyposażenie swojego sprzętu w dookólne oświetlenie, które będzie widocznie zarówno z góry, jak i z dołu podczas lotów wykonywanych wcześniej niż 30 minut przed wschodem słońca i później niż 30 minut po zachodzie słońca. 

Wspomniane oświetlenie dookólne musi być widoczne dla osób znajdujących się na ziemi oraz dla pilotów załogowych, którzy mogliby znaleźć się na wysokości drona. Takie oświetlenie ma także korzyści dla samego użytkownika, bo dzięki temu urządzenie będzie łatwiej namierzane i trudniejsze do zgubienia w razie awarii. 

Czy drony spełniają wymagania do latania nocą? 

Niestety, większość dronów dostępnych na rynku nie spełnia określonych wymogów oświetlenia dookólnego. Nie mają one bowiem oświetlenia skierowanego w górę. Co prawda, wielu producentów decyduje się na zainstalowanie oświetlenia skierowanego w dół i w bok, co ułatwia lokalizację. Boczne oświetlenie może być wprawdzie widoczne z góry, ale wciąż nie spełnia ono ustawowych wymagań. 

Na szczęście istnieje kilka sposobów na przygotowanie drona do nocnych lotów. Można np. spróbować wyposażyć go w dedykowaną lampę wraz z gumkami, które pozwalają zamocować oświetlenie na ramionach statku. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas nocnego latania dronem należy zachować szczególną ostrożność. Wszelkie przeszkody, takie jak: linie wysokiego napięcia, gałęzie drzew, budynki czy skały, są gorzej widoczne. Dlatego dobrze, jeśli dany dron posiada zaawansowany system wykrywania i unikania przeszkód. 

Pamiętajmy również, że nocą znacznie łatwiej spowodować wypadek lub po prostu zgubić swojego drona. Bez odpowiedniego doświadczenia i akcesoriów taka zabawa może być ryzykowna. Należy także zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dystansu od ludzi, zabudowań i dużych zgromadzeń.

Jeśli zaś posiadamy drona cięższego niż 249 g, to musimy uzyskać niezbędne pozwolenia i certyfikaty do pilotowania tego typu urządzeń. Tyczy się to również dronów posiadających kamerę, czyli zdecydowanej większości modeli. Takie doświadczenie może się jednak przydać, zwłaszcza że latanie po zmroku jest naprawdę wymagające, a jeden błąd może nas kosztować utratę drona.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://megadron.pl/pl/menu/profesjonalne/drony-dji/mavic-mini-2-1410.html

 

Artykuł partnera

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności