Fernade Olvier  urodziła się w 1881 roku w Paryżu, jako Amélie Lang. W wieku 17 lat została zgwałcona i zmuszona do małżeństwa, aby zalegalizować narodziny dziecka. Małżonek stosował wobec niej przemoc i tak w 1900 roku uciekała. Wtedy przybrała pseudonim Fernande Olivier. Zaczęła zarabiać na życie jako modelka artystów.

W 1901 roku wprowadziła się  „Bateau Lavoir” na Montmartre i tym samym znalazła się w sercu paryskiej bohemy artystycznej, rodzącej się awangardy.   

W 1904 roku związała się z Pablem Picassem, a od 1905 zamieszkali razem.

Fernande była muzą Picassa, wykorzystywał jej wizerunek wielokrotnie w swojej twórczości

 

Fernande Olivier

Fernande Olivier, autor fotografi nieznany. Zdjęcie fortografii wykonane na wystawie w Muzeum Montmartre w Paryżu

Była świadkiem narodzin rewolucji kubistycznej, to podczas związku z Fernande Picasso namalował Panny z Awinionu.  Spędziła wiele czasu w kręgu artystów hiszpańskich, których było sporo w Paryżu, wraz z Pablem podróżowała do Barcelony. Była częścią życia artystycznego na Montmartre. Nazywali ją „La Belle Fernande”.

 

Portret Fernande Pablo Picasso, 1906

Portret Fernande Olivier,  Pablo Picasso, 1906

Picasso i Fernande rozstali się w 1912. To wówczas Picasso związał się Eva Gouel, a Fernande z artystą Ubaldo Oppi.

Warto dodać, że pomimo trudnego dzieciństwa Frernade otrzymała solidne podstawy wykształcenia. W okresie po rozstaniu z Picassem pracowała antykwariacie, w galerii, recytowała poezję w Lapin Agile była nauczycielką dykcji, francuskiego czy rysunku, pisała artykuły do gazet.

Fernande Olivier
L

Fernande Olivier

L

Bernadetta Canals

Ricard Canals “Une loge à la touromachie” 1904
Źródło: Zdjęcie prywatne

W 1933 roku opublikowała „Picasso et ses amis”.  Wspomina artystów, z którymi na co dzień spędzała czas, słynne przyjęcie dla “Cennika” Rouesseau, spotkania w domu u Gertrude Steins, Kabaret „Lapin Agile”, poetów Apollinaire czy Maxa Jacobie, marszanda Kahwailera i wielu innych. Fernande przyjaźniła się też z żonami artystów na przykład  Marcelle Braque, Alice Derenin, Guus Van Dongen, a także malarkami Suzanne Valadone czy Marie Laurencin. Sama trochę malowała, ale Picasso odmówił jej wsparcia, gdy prosiła o rady.

Fernande Olivier portret Jaquim Sunyer

Portret Fernande Olivier,   Jaquim Sunyer, 1915

Pod koniec lat 50-tych. gdy zaczęła chorować,  postanowiła opublikować swoje wspomnienia. Aby ją przed tym powstrzymać, Picasso przesyłał jej aż do śmierci 1 milion franków rocznie. Zmarła w 1966 roku, 7 lat później, w 1973  zmarł Picasso. Gilbert Krill chrześniak Fernande  opublikował w 1988 roku jej wspomnienia „Souvenirs intime. Écrit pour Picasso”.

W 2011 roku założył stworzenie „La Belle Fernande”

Autoportret, Fernande Olivier

Fernande Olivier autoportret, ok. 1935
Źródło: zdjęcie prywatne

Fernande Olivier Kees van Dongen 1907

Portret Fernande Olivier autorstwa Kees Van Dongena, 1907
Źródło: zdjęcie prywatne

Mini relacja z wystawy poświęconej Fernande Olivier, która miała miejsce w Muzeum Montmartre w Paryżu na przłomie 2022 i 2023 roku.

W ikonie wspisu portret Fernande autorstwa Keesa Van Dongena z 1907 roku

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności