Ludwik XIV

Ludwik XIV

Paryż – światowa stolica mody. Kiedy i dlaczego zyskał takie miano?

Francuzi byli pierwszym narodem, który z mody zbudował cały przemysł. Wszystko zaczęło się od króla Ludwika XIV. Król Słońce miał niezwykłą słabość do przepychu, otaczania się luksusowymi przedmiotami. Jego dwór był niezwykle wystawny, kipiał od wyjątkowych rzeczy, mebli, ubrań. Wystarczy spojrzeć na pałac w Wersalu aby uzyskać żywe świadectwo jego zamiłowania do blichtru. Dodatkowo król używał odpowiednich fasonów aby ukrywać swoje wady. Między innymi gdy zaczął łysieć wkładał na głowę różne dziwaczne peruki. Tym samym wprowadził nową modę – arystokracja naśladując władcę zaczęła nosić jak on peruki z długimi, kręconymi włosami. Król interesował się i kontrolował również handel tekstyliami – wkrótce stał się w świecie kimś kto wyznacza trendy.

W latach sześćdziesiątych XVII wieku zaczęto wydawać prasę ukierunkowana na modę, co w znaczny sposób wpłynęło na popularyzację francuskiego stylu w coraz rozleglejszych kręgach. Prasa omawiała zmieniające się trendy, również wówczas powstał koncept sezonowości w modzie.

Kiedy po latach monarchia francuska straciła władzę, największymi konsumentami przemysłu modowego stała się ówczesna burżuazja. Pojawił się wówczas słynny Charles Frederick Worth – pierwszy krawiec czy raczej projektant, anglik, który jako pierwszy otworzył dom mody w Paryżu przy Rue de la Paix. Potem przyszli Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Coco Chanel i inni. Stolica Francji dyktowała trendy – świat je powielał.

Od tamtej chwili przemysł mody zaczął przybierać formę, zbliżoną do tego co funkcjonuje w czasach obecnych. Paryż był i jest stolicą mody. Z biegiem czasu ten tytuł przypadł również dla Mediolanu i Nowego Jorku – ale czy jest ktoś komu słowo „moda” nie kojarzyłoby się z Paryżem? Z Diorem, Yves Saint Laurentem?

Jeśli interesuje Cię temat Paryża światowa stolica mody? – zajrzyj również do wpisu „Wielcy kreatorzy mody”

worth_header01

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.