“Okno na Paryż” wydawnictwa Self Publishing to zgodnie z notą wydawcy: “historia miłosna, rozgrywająca się we współczesnym Paryżu. Choć powieść osadzona jest w czasach współczesnych, przeszłość i teraźniejszość przenikają się nawzajem. Historia romansu w świecie sztuki przeplatana jest opowieściami z dalekiej wyspy na Pacyfiku; Nowej Kaledonii. Opowieści z Pacyfiku sięgają aż po czasy kolonialne.”

Faktycznie jest to historia, a tak na prawdę bym rzekła opowiadanie bo zamyka się w 90 stronach. Główna bohaterka zakochana w artyście mieszkającym w Paryżu, co jakiś czas pojawia się w mieście licząc na coś więcej niż przelotny romans. Tajemniczy, frapujący, nieco egzotyczny mężczyzna tylko wpada na chwilę do życia kobiety, robiąc jej nadzieję i zapewniając chwilowe uczucie szczęścia – a następnie szybko znika, pozostawiając uczucie pustki. Jak się domyślacie ten schemat się powtarza – jak to bywa kobiety są naiwne, tylko uświadamiają sobie to po fakcie…Smutne to – tak jak i ta lektura w zasadzie. Nostalgiczna, sentymentalna – dla nieszczęśliwie zakochanych w sam raz.

Złapałam tę pozycje – bo jak się domyślacie łapie wszystko co z Paryżem w tle. Ale powiem szczerze, że momentami trochę dziwna była dla mnie przygoda z tą lekturą. Autorka przyjęła dość specyficzną konwencję, przy każdym rozdziale pojawiają krótkie wstawki odnoszące się do historii, luźne myśli, cytaty. Nie zawsze byłam w stanie nadążyć za przesłaniem.

Za to co warte podkreślenia – znajdziemy trochę współczesnej ulicy paryskiej, nie wygładzonej, upiększonej – ale właśnie takiej jaka jest, ze wszystkimi jej mankamentami. Autorka na pewno zna miasto i coś z jego historii. No i jeden krótki opis trafił wyjątkowo w moje serce. Cyt:

“Zamiast wsiąść do zatłoczonego metra, ruszyłam wzdłuż rzeki. Znałam już tą drogę. (…) Te kręte uliczki, bulwary kryły gdzieś brasserie Lipp, dom Hemingwaya, atelier Picassa”

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest