Polecam dwuczęściowy dokument „Paryż. szalone lata dwudzieste”.  Golden Twenties w pigułce – śmiech, zabawa, wieczne imprezy, sztuka , jazz – jedyne miejsce na paris-annes-follesskalę międzynarodową, w którym w początkach XX wieku wszystko było możliwe i akceptowane. Burzliwy moment w życiu Paryża, do którego ściągano z całego świata w poszukiwaniu wolności i beztroski,  i który  wkrótce został przerwany przez kryzys i wojnę.

Film zaczyna się słowami:

„Gorączka jaka ogarnęła wtedy stolicę Francji oddaje jedno słowo: szaleństwo. Świat nabrał95229d62dca0cbec014d428779ad43d6 przyśpieszenia, odrzucił dawne wartości. Szalone lata dwudzieste przynoszą rewolucję zapoczątkowaną przez garstkę wizjonerów, artystów, pisarzy, uczonych, tancerzy którzy drwili sobie z konwenansów i wciągnęli miasto w zawrotny taniec”.

Paris-années-follesWarto obejrzeć tą kronikę, choć po raz kolejny doznałam wrażenia, że ówczesny  Paryż to kopalnia historii. Prawie każdy wątek filmu można by rozwinąć i stworzyć oddzielną opowieść. Część z nich nawet już trochę udało mi się rozwinąć na blogu – ale wygląda na to, że mam jeszcze dużo do zrobienia 🙂

Francja, 2013, reżyseria: Fabien Beziat

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.