Muzeum Petit Palais w Paryżu organizuje interesującą wystawę poświęconą Théodore’owi Rousseau (1812 – 1867), francuskiemu malarzowi i liderowi tzw. szkoły barbizońskiej, skupiającej malarzy pejzażystów. Wystawa, zatytułowana “La Voix de la forêt”, czyli “Głos lasu” rozpoczęła się 5 marca i potrwa do 7 lipca 2024 roku.
Theodore uczynił naturę głównym motywem swojej twórczości. Ekspozycja prezentuje blisko 100 dzieł artysty pochodzących z prestiżowych europejskich muzeów i kolekcji prywatnych, m.in. z Louvre i Musée d’Orsay. Eksponaty ukazują, jak Rousseau, będąc prekursorem ekologii, oddawał piękno i kruchość podparyskiego lasu Fontainebleau. Jako miłośnik natury protestował przeciwko wycince drzew i niszczeniu środowiska. Ten protest znalazł również ujście w jego pracach, na których ukazywał zdewastowany krajobraz lasu – np. na obrazie zatytułowanym kontrowersyjnie: “Rzeź niewiniątek”
Rousseau malował naturę bezpośrednio w plenerze, komponując przestrzeń w sposób, który pozwala widzowi doświadczyć pejzażu z wnętrza ekosystemu, a nie z pozycji obserwatora z zewnątrz. Jego technika, odróżniająca się od ówczesnych trendów, polegała na intensywnej obserwacji i indywidualizacji każdego elementu krajobrazu. Prace w atelier modyfikował przez lata, co świadczy o jego dążeniu do perfekcji. Z powodu tego indywidualnego podejścia, jego obrazy były wielokrotnie niedopuszczane na Salon, paryską oficjalną wystawę sztuki.
Warto dodać, że na ekspozycji możemy poczuć się dosłownie jak pod koronami drzew, nie tylko ze względu na tematykę eksponowanych prac ale również oprawę graficzną przygotowaną przez muzeum, która wspaniale dopełnia całość, tworząc wyjątkową atmosferę.