Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) w Gdańsku od 29 czerwca gości w swoich progach obrazy z wyjątkowej kolekcji malarstwa krajobrazów Normandii. Wystawa zaprezentowana wcześniej w Szczecinie i Poznaniu przedstawia prawie 80 dzieł, i są to między innymi prace Claude’a Moneta, Eugène’a Boudina, Théodore’a Gericaulta, Edouarda Vuillarda, Gustave’a Courbeta, Jeana-Baptiste’a Camille’a Corota, Raoula Dufy’ego, Auguste’a Renoira i wielu innych, co czyni z kolekcji „Peindre en Normandie” ambasadora tego regionu.

W 1992 roku Rada Regionalna Dolnej Normandii, we współpracy z siecią Promodes, rozpoczęła przygotowania nad stworzeniem kolekcji obrazów obejmującej malarstwo Normandii w okresie między 1790 a 1940 rokiem. W tym bezprecedensowym przedsięwzięciu wzięli udział znawcy tematu, historycy sztuki i krytycy, a jego celem było pozyskanie obrazów słynnych, ale i mniej znanych malarzy zauroczonych normandzkim wybrzeżem i całym regionem

Fascynację Normandią zapoczątkowali angielscy akwareliści (m.in. Joseph William Mallord Turner i Richard Parkes Bonington), którzy przepłynąwszy kanał La Manche, poświęcili swe wysiłki badaniu malowniczych krajobrazów, ruin i pomników regionu. Z niezwykłym entuzjazmem opisywali Normandię – jej blask i urok pobudzające zmysły i podsycające zapał do podróży. Ich zdolność przełożenia prawdy i naturalnej energii krajobrazu na język sztuki stanowiła inspirację dla francuskich malarzy. I tak Normandia, dzięki rozwojowi kolei parowej, stała się miejscem spotkań „paryżan”: Jeana-Baptiste’a Corota, Gustave’a Courbeta, Constanta Troyona i przede wszystkim Eugène’a Boudina – artysty samouka, który pochodził właśnie z Normandii i uwieczniał na płótnie głównie jej pejzaże, a jego twórczość miała duży wpływ na powstanie impresjonizmu, szczególnie na twórczość Moneta. Takie miejsca jak Honfleur (zresztą miejsce urodzenia Boudina), Le Havre, później także Rouen ucieleśniają chwile twórcze i wymianę idei zapowiadających nowoczesność, impresjonizm i fowizm.

Wystawa potrwa do 18-ego września. Ja już planuję 🙂

Więcej informacji: Strona muzeum

Adres: Cystersów 18, Gdańsk

Cena biletów: Normalny 10 zł., ulgowy 6 zł.

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela: 10.00-17.00
czwartek: 12.00-19.00 (01.06.2016-31.08.2016)