Pamiętacie Pana Zidlera z musicalu „Moulin Rouge” w reżyserii Baza Luhrmanna z Nicole Kidman w roli głównej?

Charles Zidler żył w latach 1830 – 1897.  Był organizatorem widowisk. W 1889 roku dołączył do Moulin Rogue  aby wspomóc Josepha Oller’a – założyciela klubu.  Zasłynął z tego, iż traktował artystów jak brat, z drugiej  jednak strony bacznie obserwował tancerki i resztę personelu podczas pracy i zarządzał żelazną ręką.

Moulin Rogue

Moulin Rogue

Przy boku Oller’a pracował prawie 3 lata. Następnie opuścił kabaret, zgodnie z oficjalną informacją – z powodu kłopotów zdrowotnych. Plotki jednak głosiły, że prawdziwym powodem jego odejścia były raczej problemy w zarządzaniu; konflikty między Zidlerem a personelem i artysami spowodowane temperamentem dyrektora.

Charles Zidler faktycznie chorował. Zmarł w listopadzie  1897 roku. Oller, 12-go listopada,  w dniu jego pogrzebu,  po raz pierwszy zamknął drzwi Moulin Rouge. Dzięki temu tancerki i personel mógł mu towarzyszyć w jego ostatniej drodze.

Charles Zidler

Charles Zidler

Yvette Guilbert w mowie pożegnalnej powiedziała: ” Byłeś wspaniałym kreatorem i miałeś talent do dawania ludziom przyjemności na najwyższym, światowym poziomie. Zadowalałeś tłumy w sposób subtelny. Zawsze potrafiłeś dostosować  poziom prezentowanej rozrywki do oczekiwań odbiorców.”

Źródło:  strona klubu Moulin Rogue 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.