Kabaret Paradis Latin to jeden z najbardziej znanych kabaretów w Paryżu znajdujący się w Dzielnicy Łacińskiej (piąta dzielnica). Historia

kabaretu sięga 1802 roku, kiedy to na polecenie Napoleona Bonaparte wybudowano teatr Latin. Teatr został otwarty rok później. Miejsce to szybko stało się bardzo modne. Przychodziła tutaj różnorodna klientela – wielu artystów, pisarzy, poetów, dziennikarzy, polityków, studentów. Częstymi bywalcami byli pisarze: Aleksander Dumas ojciec i syn, Honoré de Balzac czy później Prosper Merimee. Pomieszczenie w dolnej części teatru, gdzie prowadzono często dyskusje na tematy literatury, poezji czy polityki nazywano nawet Salonem Literackim.  Budynek został zniszczony w trakcie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. W 1887 roku, na okoliczność organizacji Wystawy Powszechnej w 1889 roku, Gustave Eiffel podjął się zadania rekonstrukcji teatru. Nowa sala została otwarta 20 stycznia 1889 roku pod nazwą Paradis Latin. Jedną z artystek popularnych w tamtych czasach, która występowała w nowo otwartym lokalu była Yvette Guilbert. Teatr przeżywał drugą młodość.

Zapewne z powodu nieumiejętnego zarządzania lokal na początku XX wieku w zasadzie nie istnieje. Na przestrzeni lat w miejscu kabaretu znajdowała się np. pracownia farmaceutyczna. W 1975 roku nieruchomość przy 28, 28 bis rue de Cardinal Lemoine zakupił developer Jean Kriegel. W tym czasie dawna gloria popularnego miejsca rozrywki dawno odeszła w niepamięć. Nowy właściciel zamierzał przekształcić lokale w apartamenty. Przechadzając się jednak wraz ekipą remontową po zaniedbanych wnętrzach, oprócz śladów działalności ostatnich lokatorów, natykał się na fragmenty scenerii kabaretu, zniszczone plakaty – między innymi plakat Paradis Latin. Na pierwszym piętrze robotnicy odkryli zadziwiającą katedrę ze złoceniami i kolumnami, łukami i wysokim sklepieniem. Kopuła była ozdobiona ręcznymi malunkami motywów z pantomimy, opery czy baletu. Jean Kriegiel pod wrażeniem tego odkrycia zmienił swoje plany. Postanowił wyremontować pomieszczenia i reaktywować dawne miejsce zwracając je Paryżowi w nowej, pełnej przepychu odsłonie.

Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie kabaretu, po dwudziestu latach działalności, w 1995 roku, energicznie zarządzane miejsce mogło się pochwalić sześcioma wspaniałymi spektaklami tj, Nuit de Paradis, Paradisiac, Champagne, Hello Paradis, Viva Pardis, Pardis d’Amour, 1600 przedstawieniami oraz  2 milionami widzów.

Obecnie Paradis Latin jest jednym z najczęściej odwiedzanych kabaretów w stolicy Francji. W ofercie znajdują się również spektakle połączone z obiadem lub elegancką kolacją. W Paradis Latin możemy też obecnie podziwiać tancerki wykonujące French Cancan.

 Źródło: Oficjalna strona kabaretu

 

 

28, rue du Cardinal Lemoine 75005 Paris

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest