Kabaret Paradis Latin to jeden z najbardziej znanych kabaretów w Paryżu znajdujący się w Dzielnicy Łacińskiej (piąta dzielnica). Historia Rue_Card-Lemoine-Paradis-Latinkabaretu sięga 1802 roku, kiedy to na polecenie Napoleona Bonaparte wybudowano teatr Latin. Teatr został otwarty rok później. Miejsce to szybko stało się bardzo modne. Przychodziła tutaj różnorodna klientela – wielu artystów, pisarzy, poetów, dziennikarzy, polityków, studentów. Częstymi bywalcami byli pisarze: Aleksander Dumas ojciec i syn, Honoré de Balzac czy później Prosper Merimee. Pomieszczenie w dolnej części teatru, gdzie prowadzono często dyskusje na tematy literatury, poezji czy polityki nazywano nawet Salonem Literackim.  Budynek został zniszczony w trakcie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. W 1887 roku, na okoliczność organizacji Wystawy Powszechnej w 1889 roku, Gustave Eiffel podjął się zadania rekonstrukcji teatru. Nowa sala została otwarta 20 stycznia 1889 roku pod nazwą Paradis Latin. Jedną z artystek popularnych w tamtych czasach, która występowała w nowo otwartym lokalu była Yvette Guilbert. Teatr przeżywał drugą młodość.

c98fec569062762c7084f5d397a137d7Zapewne z powodu nieumiejętnego zarządzania lokal na początku XX wieku w zasadzie nie istnieje. Na przestrzeni lat w miejscu kabaretu znajdowała się np. pracownia farmaceutyczna. W 1975 roku nieruchomość przy 28, 28 bis rue de Cardinal Lemoine zakupił developer Jean Kriegel. W tym czasie dawna gloria popularnego miejsca rozrywki dawno odeszła w niepamięć. Nowy właściciel zamierzał przekształcić lokale w apartamenty. Przechadzając się jednak wraz ekipą remontową po zaniedbanych wnętrzach, oprócz śladów działalności ostatnich lokatorów, natykał się na fragmenty scenerii kabaretu, zniszczone plakaty – między innymi plakat Paradis Latin. Na pierwszym piętrze robotnicy odkryli zadziwiającą katedrę ze złoceniami i kolumnami, łukami i wysokim sklepieniem. Kopuła była ozdobiona ręcznymi malunkami motywów z pantomimy, opery czy baletu. Jean Kriegiel pod wrażeniem tego odkrycia zmienił swoje plany. Postanowił wyremontować pomieszczenia i reaktywować dawne miejsce zwracając je Paryżowi w nowej, pełnej przepychu odsłonie.

Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie kabaretu, po dwudziestu latach działalności, w 1995 roku, energicznie zarządzane miejsce mogło się pochwalić sześcioma wspaniałymi spektaklami tj, Nuit de Paradis, Paradisiac, Champagne, Hello Paradis, Viva Pardis, Pardis d’Amour, 1600 przedstawieniami oraz  2 milionami widzów.

Obecnie Paradis Latin jest jednym z najczęściej odwiedzanych kabaretów w stolicy Francji. W ofercie znajdują się również spektakle połączone z obiadem lub elegancką kolacją. W Paradis Latin możemy też obecnie podziwiać tancerki wykonujące French Cancan.

 Źródło: Oficjalna strona kabaretu

 

 

28, rue du Cardinal Lemoine 75005 Paris

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Witaj w gronie subskrybentów! Do usłyszenia!