Spis treści
Muzeum Yves Saint Laurent historia miejsca
Muzeum Yves Saint Laurent zostało otwarte stosunkowo niedawno, bo w październiku 2017 roku. Pod adresem 5 avenue Marceau słynny projektant przez niemal 30 lat prowadził dom mody. Działalność została przeniesiona w 1974 roku z 30 bis rue Spontini.
Pod nowym adresem YSL pracował aż do 2002 roku, kiedy to ogłosił zakończenie swojej kariery. Dwa lata później miejsce został siedzibą powołanej przez Pierre’a Berge – Fundacji Pierre Bergé – Yves Saint Laurent. Funkcjonuje tam do dziś przy nowo otwartym muzeum.
Przy wejściu do muzeum czeka na nas elegancki Pan, który zarządza przepływem gości. Zdjęcie powyżej udało się zrobić bez Pana! We wnętrzach może na raz przebywać ustalona liczba osób, więc jeśli akurat jest pełen skład – trzeba poczekać aż ktoś opóści miejsce i wówczas dostaniemy znak, że można wejść. Ja byłam w sobotę, czekałam może z 5 minut. Takie sterowanie ruchem w tym miejscu to według mnie bardzo dobry pomysł, dzięki temu w pomieszczeniach nie ma tłoku i możemy bez przepychania przyglądać się ekspozycji.
Do środka prowadzą nas szerokie schody, gdy wejdziemy na górę znajdziemy się przed dużą ladą. Tu kupimy bilety. Najpierw kierowani jesteśmy na lewo do przestronnegoo pomieszczenia, w którym kiedyś odbywały się przymiarki.
Zgodnie z informacją to wnętrze pozostało niezminione – złote zdobienia, eleganckie żyrandole, wyobraźmy sobie, że przez to miejsce przewinęło się mnóstwo klientów mistrza. Na parterze do 1976 roku organizowano też pokazy mody, które później przeniesiono do Hotelu Inter Continental i stały się prawdziwymi spektaklami z oprawą muzyczną.
Muzeum Yves Saint Laurent – kolekcja projektów
Na tym samym piętrze po prawej stronie rozpoczynamy zwiedzanie ekspozycji. Pierwsze pomieszczenie poświęcone zostało słynnej mondrainowej kolekcji. Za szklaną ladą wystawione są dodatkowo szkice Laurenta przygotowane do przekazania do szycia wraz z próbkami materiałów a nawet imionami modelek, ktore projektant chciał pokazać w danym stroju.
W kolejnych pomieszczeniach wystawione są manekiny ubrane w stroje z wybranych kolejcji. Niezwykle ciekawym pomysłem jest umieszczenie przed daną kolekcją małych monitorów, na których wyświetlone są modelki na wybiegu w tychże strojach. Poza tym każdy model jest opisany. Stroje wystawione są w kilku salkach. Nie jest ich bardzo dużo, ale wszytkim eksponatom można przyjrzeć się bliska, a wraz z filmami z pokazów stanowią bardzo ciekawy materiał.
Kierując się schodami na do pracowni mistrza, warto zatrzymać się na półpiętrze i zajrzeć do mini sali kinowej, w której odtwarzany jest film poświęcony niezwykłej relacji Yvsa i Pierra Berge. Panowie przez lata dzielili ze sobą życie, pasje związane ze sztuką no i przede wszytkim obydwaj są autorami sukcesu jaki odniósł ich dom mody. “Dwugłowy orzeł” tymi słowmai ich parę opisał kiedyś Yves. Tak nazwę ma projektowany materiał.
Muzeum Yves Saint Laurent – pracowania
W końcu przechodzimy na pierwsze piętro i naszym oczom ukazuje się pracowania Yves Saint Laurent. Pomieszczenie jest niezwykle przestronne i jasne. Na jednej ze ścian mieści się ogromne lustro, które kiedyś pomagało w ocenie projektu, tworząc wymagany dystans dla oka. W studiu wraz z Yvsem pracował zazwyczaj zespół 6 – 7 osób.
Na lustrze zamontowany jest wyświetlacz, na którym wyświetlane są filmy nagrane niegdyś w pracowni. Widać jak niewiele się zmieniło jeśli chodzi o wystrój pomieszczenia. Wdłuż ściany ciągną się regały, znajduje biurko Yvsa. Na blacie rozłożone są rozmaite przedmioty – jakby dopiero wstał od stanowiska pracy. Za nim półki z segregatorami, materiałami , publikacjami stanowiącymi niejednokrotnie źródło inspiracji. W centralnym miejscu portret projektanta autorstwa Bernarda Buffeta – wtajemnieczeni szybko rozpoznają tu typową dla artysty kreskę.
To właśnie studio, obok mondrianowych sukienek, to dla mnie “gwóźdź programu” jeśli chodzi o muzem. Marzyłam żeby się w nim znaleźć, po tym jak wielokrotnie widziałam Yvsa na ekranie w tym miejscu.
Muzeum Yves Saint Laurent – krótka historia Yvsa i domu mody
Kierunek zwiedzania prowadzi znów na dół, do małej salki z monitorami. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zajrzeli tam wcześniej, ja akurat dotarłam na koniec. Na ekranie wyświetlane są krótkie filmy prezentujące najważniejsze daty z życia projektanta a także kluczowe momenty z historii jego domu modu. Świetnie przygotowany materiał, jest znakomitym dopełnieniem wystawy.
Na parterze znajdziemy też ściany prezentujące biżuterię oraz zdjęcia Clausa Ohma, który przez dekady uwieczniał pracę Laurenta. Na końcu dla fanów sklepik. Do kupienia piękne albumy, biografie – dla koneserów tematu rarytas. Mnie rączki świerzbiły do zakupu (często w takich miejscach dostaję jak to nazywam pomroczności finansowej), tym razem jednak ograniczał mnie wagowo bagaż powrotny. Zadowoliłam się ciekawym wydaniem za 12 EUR prezentującym kalendarium ważniejszych projektów. Przecież muszę mieć dla Was jakieś ciekwostki!
Muzeum Yves Saint Laurent – czy warto?
Podsumowując – muzeum nie jest bardzo duże, ale jest według mnie świetnie przemyślane. Wszystkie eksponaty, opisy i filmy w bardzo przyjazny sposób zapoznają zwiedzającego z sylwetką projektanta, jego życiem i działalnością zawodową, dając od razu możliwość obcowania z jego światem i twórczością. Jeśli ktoś wcześniej za dużo o YSL nie wiedział – w tym miejscu otrzyma taką dawkę wiedzy w pigułce, która nie znudzi a być może jeszcze rozbudzi ciekawość. Bardzo polecam.
Gdzie jest Muzeum Yves Saint Laurent?
5, avenue Marceau, Paris
museeyslparis.com