Rosa Bonheur — rodzina i edukacja

Rosa Bonher urodziła się 16 marca 1822 w Bordeaux, zm. 25 maja 1899 w Thomery.

Pochodziła z rodziny o tradycjach artystycznych. Miała to szczęście, że w czasach kiedy nauka malarstwa dla kobiet nie była szeroko dostępna, mogła kształcić się pod okiem ojca — Raymonda Bonheur. To on nauczył ją rysować, a ona doskonaliła się później sama, kopiując mistrzów w Luwrze.

Rosa została osierocona w wieku 11 lat.  Nigdy nie wyszła za mąż i żyła jako wolna kobieta w świecie, w którym co do zasady rola płci żeńskiej była przypisana życiu rodzinnemu.

Przez blisko 40 lat mieszkała z partnerką, Nathalie Micas (1824–1889; poznała ją, będąc już nastolatką), w château, które udało jej się nabyć w 1860 roku Thomery (Seine-et-Marne) dzięki sukcesowi handlowemu.

Pod koniec życia, w 1895 roku,  zamieszkała z młodą amerykańską malarką, Anną Klumpke (1856 –1942). Anna namalowała serię jej portretów oraz wydała pośmiertnie biografię pt. Rosa Bonheur: Sa Vie Son Oeuvre.(1908)

Co ciekawe rodzeństwo Rosy również zajmowało się sztuką animalistyczną. Brat Auguste Bonheur i siostra Juliette Bonheur byli malarzami zwierząt, a brat Isidore Jules Bonheur rzeźbił zwierzęta

Rosa Bonheur Le lion chez Lui 1881

 “Mój ojciec,(…) mówił mi wielokrotnie, że misją kobiety jest wyniesienie rasy ludzkiej, że jest ona Mesjaszem przyszłych wieków. Jego doktrynom zawdzięczam wielką i dumną ambicję, jaką poczułam wobec płci, do której chlubnie należę i której niezależność będę popierała do ostatniego dnia.”

Rosa Bonheur

Rosa Bonheur, twórczość i miłość do zwierząt

Bardzo szybko obiektem jej zainteresowania stały się zwierzęta. Interesowały ją wszystkie rodzaje. Od zwierząt hodowlanych, krów, koni, poprzez zwierzęta domowe jak na przykład psy, po leśne i egzotyczne.

Stworzyła wiele studiów, które ujawniają jej mistrzostwo w rysunku. Była do nich bardzo przywiązana i przechowywała je przez całe życie.

Z większością portretowanych przez nią zwierząt miała kontakt na co dzień. Posiadała istną menażerię na terenie swojej posiadłości w  Château de By. Mieszkała tam z psami, końmi, owcami, jeleniami, dzikami, a także czterema lwami.

Po raz pierwszy wystawiła swoje prace na Salonie Paryskim w 1841 roku — miała wówczas zaledwie 19 lat.

Rosa Bonheur targ koni 1853

“Targ Koni” z 1853 roku.   Ta praca przyniosła jej niesłychaną sławę.  Dla tego obrazu,  5 m na 2,4 m,  przez półtora roku dwa razy w tygodniu chodziła na targ koni na Boulevard de l’Hôpital, aby być jak najbliżej swojego obiektu. Stworzyła setki rysunków.

W tego typu targach nie mogły uczestniczyć kobiety, a więc miała specjalne zezwolenie na uczestnictwo.  Po prezentacji na Salonie obraz za 40 000 franków zakupił jej agent i przyjaciel Ernest Gambart,  zabierając go do kilku krajów (m.in. do Anglii i Szkocji). Później praca została kupiona przez bogatego amerykańskiego kolekcjonera, który w 1887 roku przekazał ją do Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Animalistyka – przedstawienie zwierząt (pasące się bydło, konie, ptactwo domowe) lub scen ze zwierzętami (zwierzyna osaczana przez psy, walki zwierząt i tym podobne), głównie w malarstwie, grafice, rzeźbie i fotografii. Artystę specjalizującego się w tej tematyce nazywa się animalistą.

Rosa Bonheur — ciekawostki. 

– Zanim nauczyła się dobrze mówić, potrafiła godzinami w skupieniu rysować ołówkiem na papierze.

– Aby studiować anatomię zwierząt w rzeźniach, czy w innych miejscach w terenie musiała nosić męskie ubranie. Była do tego potrzebna zgoda, którą w 1852 roku wydała jej prefektura policji.

– Rosa była pierwszą kobietą, która kupiła posiadłość za owoce swojej pracy, nabywając w 1859 roku Château de By. Tam spędziła ostatnie 40 lat swojego życia.

– Jako pierwsza kobieta artysta otrzymała odznaczenie Legii Honorowej od cesarzowej Eugénie.

– Rosa była drobnej postury i miała 1,5 m wzrostu.  

– Po latach wspominała, że jej miłość do rysowania zwierząt narodziła się podczas lekcji czytania i pisania ze swoją matką, która  wpadła na pomysł, aby nauczyć ją czytać i pisać, prosząc o narysowanie różnych zwierząt dla każdej z liter alfabetu. 

Château de By — to miejsce jest otwarte dla zwiedzających. Niedaleko Paryża, w departamencie Seine-et-Marne można zarezerwować wizytę w muzeum, a także skorzystać z noclegu w tym wyjątkowym miejscu.  Podaję link: https://www.chateau-rosa-bonheur.fr/

Rosa_Bonheur_orka Orka w Nivernais, 1849

Obraz Orka w Nivernais był zamówieniem państwowym, ,miał trafić do Musée des Beaux-Arts w Lyonie. Na Salonie w 1849 roku odniósł jednak tak duży sukces, że wydział Beaux-Arts postanowił zatrzymać go w Musée du Luxembourg w Paryżu. Po śmierci Rosy Bonheur dzieło trafiło do Muzeum Louvre, po czym w 1986 roku zostało przeniesione do Musée d’Orsay.

Ikona feminizmu

Rosa Bonheur stała się ikoną feminizmu, myślę, że taką wielowymiarową. Przebiła się w świecie malarstwa zdominowanym przez mężczyzn i osiągnęła wielki sukces. Związała się z kobietą.

Żyła według swoich zasad, na przekór obowiązującym dogmatom. Z miłości do tworzenia była w stanie docierać do miejsc wcześniej dla kobiet niedostępnych — rzeźnie, targi zwierząt itd.

Do 15 stycznia w Muzeum d’Orsay ma miejsce wystawa retrospektywna poświęcona artystce. O wystawie tutaj: Wystawa Rosa Bonheur

Rosa Bonheur Anna Klumpke

Portet Rosy Bonheur; Anna Klumpke, 1898 rok

rosa bonheur Barbaro po polowaniu ok 1858

Rosa Bonheur, “Barbaro po polowaniu” ok 1858

Krótka relacja z wystawy poświęconej Rosie Bonheur w Muzeum d’Orsay

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności