Historia muzeum d’Orsay w Paryżu

Opowiadając o muzeum, trzeba koniecznie nawiązać do historii budynku, w którym się znajduje, gdyż jest to ciekawy obiekt architektoniczny.  W związku z planowaną na 1900 rok Wystawą Światową rząd wyraził zgodę, by Kolej Orleańska wzniosła dworzec, jako miejsce bliżej centrum niż odległy Gare d’Austeritz.

Autorem projektu był Victor Laloux. Łączył klasycyzm z secesją.  Żeliwna konstrukcja, ukryta została pod kamienną fasadą. Wyposażenie budynku wykorzystywało najnowsze osiągnięcia techniki — windy, windy bagażowe czy sieć elektryczną.

Otwarcie miało miejsce 14 lipca 1900 roku. Dworzec d’Orsay — bo taką otrzymał nazwę — stanowił centrum ruchu w kierunku południowo-zachodnim przez prawie 40 lat. Do momentu gdy jego perony stały się za krótkie dla nowoczesnych pociągów.  Później pełnił różne funkcje np. podczas II wojny Światowej był centralą pocztową, aż do lat 60 kiedy przyjęto plan wyburzenia gmachu.

Tak się jednak nie stało, gdyż krytycy pomysłu podjęli działania, aby wpisać go na listę zabytków. W 1977 roku ówczesny prezydent zdecydował o przekształceniu go w muzeum sztuki XIX wieku. Dokonano przebudowy budynku, ale oryginalna konstrukcja nie została zmieniona. Zachowano oryginalne żeliwne filary i stiuki. Wielki hol podzielono przegrodami i po bokach zorganizowano galerie.  Zachowano także wielki zegar, który dziś stanowi atrakcję i jest obiektem niezliczonych fotografii.

Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 1 grudnia 1986 roku i dokonał go Francoise Mitterand.

Kolekcja muzeum d’Orsay w Paryżu

I tak w muzeum zgromadzono dzieła powstałe pomiędzy 1848 a 1914 rokiem. Mamy możliwość prześledzenia ewolucji sztuki od klasycyzmu, romantyzmu i akademizmu poprzez nurty impresjonizmu i neoimpresjonizmu do postimpresjonizmu i secesji.

Wystawiana na kilku pietrach kolekcja jest odpowiednio podzielona i wyeksponowana w odrębnych galeriach właśnie w kontekście danych nurtów.  Turystów przyciąga tu głównie bogaty zbiór prac słynnych impresjonistów– Claudea Moneta, Auguste Renoira czy Edaga Degasa.

Ale zobaczymy też wspaniałe obrazy Edouarda Maneta ( słynny, niegdyś uznany za skandaliczny obraz „Śniadanie na trawie”), Eugene Boudina, Frederica Bazillea, Paula Cezanna, Vincenta Van Gogha, Paula Gaugina , Edourada Vouillarda, Paula Signaca, Georgesa Seurata, Gustave Courbet, Gustave Moreau i wielu, wielu innych. W muzeum znajduje się też kolekcja rzeźb, mebli i sztuki użytkowej.

renoir orsay

Ciekawostki o muzeum

Muzeum d’Orsay w Paryżu posiada najbogatszą na świcie kolekcję sztuki XIX wieku.

Muzeum co roku przyciąga ponad 3 mln turystów.

Przestrzenie poświęcone określonym nurtom w sztuce oznaczone są innymi kolorami. Sale szare są dedykowane pracom impresjonistów, czerwone dla nabistów i dla sztuki użytkowej, dla postimpresjonizmu zarezerwowany jest kolor granatowy.

Szklane ławki w salach zaprojektowane są przez japońskiego designera Tkoujina Yoshioki.

Gdzie jest muzeum d’Orsay?

1 Rue de la Légion d’Honneur, Paris

Film

Muzeum d’Orsay w Paryżu — bilety

Standardowa cena 16 EUR

Bilety można zakupić na stronie internetowej muzeum lub w kasie (trzeba pamiętać o długich kolejkach w sezonie wakacyjnym). Bilety wcześniej zakupione pozwalają z reguły zaoszczędzić czas oczekiwania na wejście.

Bilety można też zakupić u pośrednika — tu dodatkowo zaleta, że strona jest w języku polskim (ten poniżej sprawdzony przeze mnie) lub skorzystać z pakietów biletowych. W przypadku pośrednika warto porównać oferty z cenami w muzeum,  a dodatkowo przy pakietach sprawdzić też, czy opłaca się zbiorczy bilet w zależności od naszych planów i możliwości czasowych.

Mieszkańcy UE poniżej 26 roku życia — wstęp darmowy.

W ikonie wpisu zdjęcie  autorstwa Pierre Blaché z Pexels

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.