Jeśli kochacie artystyczny Paryż, a zwłaszcza ten z czasów świetności Montparnasse, to nie może Was ominąć magiczne miejsce w podwarszawskim Konstancinie. Villa la Fleur – bo o niej mowa, to prywatne muzeum, którego zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę oraz grafikę artystów polskich i żydowskich, działających w pierwszej połowie XX wieku we Francji. École de Paris – to zwrot używany przez historyków sztuki w różnych kontekstach, ale jednym z nich jest właśnie  odniesienie do wielonarodowościowego środowiska artystycznego tworzącego w Paryżu we wspomnianym okresie. Wśród nich było bardzo wielu Polaków, wspaniałych malarzy, których twórczość nie jest powszechnie znana choć zasługuje na wielkie uznanie. Kolekcja Marka Roeflera pomaga właśnie ich wskrzesić.

Cześć ekspozycji na pętrach willi jest stała. Z artystów, których nazwiska są bardziej znane zobaczycie prace Kislinga, Louisa Marcoussisa,  Zofii Stryjeńskiej, Pankiewicza a nawet kilka szkiców Modiglianiego. Poza tym wspaniałe obrazy Henry Haydena czy Bolesława Biegasa. Wszystkich artystów ze zbiorów muzeów możecie znaleźć na stronie muzeum TUTAJ. Dodam też, że został wydany piękny album z dziełami i opisem sylwetek artystów, środowiska i czasów w których tworzyli. Troszkę więcej czasu poświęcę albumowi w oddzielnym wpisie – bo jest tego wart.

Na parterze obecnie znajduje się ekspozycja Kobiety Montparnassu. Tutaj w centralnej częsci króluje Tamara Łempicka. W skrzydłach niesamowite kolaże  Alicji Halickiej, cy też prace inspirowane muzami takami jak słynna Kiki, czy osobami Misi Godebskiej albo Heleny Rubinstein

Chyba przy pracach każdego artysty znajduje się nota biograficzna. Dodatkowo dostępne są różne materiały, albumy, książki, które na miejscu możemy sobie przejrzeć aby dowiedzieć się czegoś więcej. Z resztą sympatyczna Pani czuwająca nad kolekcją w dniu, w którym zwiedzałam muzeum, bardzo chętnie i ciekawie opowiadała o poszczególnych elementach ekspozycji.

Co dodatkowo wyjątkowe – to samo miejsce. W zasadzie przechadzamy się pokojach Villi a nie salach muzealnych. Część obrazów wyeksponowane jest na przykład w gabinecie z biurkiem i biblioteką, część w przytulnej sypialni. Piękne posadzki, meble stylizowane na epokę Art Deco, eleganckie oświetlenie – wszytko powoduje, że zwiedzając możecie przenieść się w inny czas. Czas, w którym tworzyli artyści.

Villa otwarta jest dla zwiedzających w każdy czwartek miesiąca, oraz w pierwszą i ostatnią sobotę każdego miesiąca w godzinach 10.00-16.00. Choć warto zerknąć na stronę gdzie wypisane są kolejne daty. Wstęp to 15 PLN.

Gorąco polecam. znajdźcie i czas i zajrzyjcie.

Adres: ul. Szpitalna 14 05-510 Konstancin-Jeziorna

www.villalafleur.com

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.