Wilhemlm Uhde,  niemiecki marszand i kolekcjoner, opiekun i przyjaciel artystów. Dużą część swojego życia spędził w Paryżu.

Wilhelm Uhde

Urodził się 28 października 1874 roku w Friedebergu. Jego ojciec był sędzią, więc być może dlatego na początku jego ścieżki edukacyjnej znalazło się prawo. Naukę podjął w Dreźnie. Zdecydował jednak, że pragnie studiować historię sztuki. W tym celu wyjechał do Monachium oraz Florencji.  W 1904 roku przeprowadził się do Paryża.

Wilhelm Uhde i kubiści

Był jednym z pierwszych, którzy zainteresowali się wczesnymi pracami kubistów Pabla Picasso i Georgesa Braque. Pierwszy obraz Picassa zakupił w 1905 roku. Do 1907 roku identyfikował się z grupą niemieckich intelektualistów i artystów, którzy zwykli się spotykać w słynnej Café du Dôme. Tam poznał też takich malarzy jak  Robert Delaunay, Henri Rousseau czy Sonia Terk (w poźniejszym czasie Terk-Delaunay). Przy rue Notre Dame des Champs otworzył  galerię. Głwównie prezentował prace artystów modernistycznych  Braque, Deraina czy Picassao. Zorganizował także ważne wystawy dla impresjonistów w Basle i Zurichu.

„Wilhelm Uhde” Pablo Picasso 1910

Portret Uhde, 1910 Pablo Picasso

Sonia, krótkie małżeństwo

W 1908 roku wraz z finansowo niezależną Sonią Terk wyjechał do Londynu, gdzie zdecydowali się wziąć ślub. Małżeństwo tak na prawdę miało ukryć jego homoseksualizm. W 1910 para się rozwiodła. Sonia pobrała się ponownie z Robertem Delaunay.

Wilhelm Uhde i sztuka prymitywna

W kolejnych latach Uhde zintensyfikował swoje zainteresowanie artystami reprezentującymi tak zwaną sztukę prymitywną. W 19011 wydał nawet książkę poświęconą Henremu Rousseau. Była to pierwsza pozycja o tym malarzu, jaka ukazała się na rynku. W kolejnym roku zorganizował też retrospektywną wystawę poświęconą Rousseau w Galerie Bernheim. Co ciekawe nie podał na zaproszeniu adresu galerii i pokaz był raczej fiaskiem.

Uhde był właścicielem sporej kolekcji obrazów reprezentujących sztukę nowoczesną. Dwa razy w tygodniu zwykł udostępniąc ją dla publiczności.

Wybuch I wojny światowej zmusił go do powrotu do Niemiec. Pozostawił swoją kolekcję w Paryżu, która po zakończeniu wojny została przejęta przez francuski rząd i sprzedana na aukcji w 1921 roku.

Portret Uhde, autor Helmut Kolle

Uhde wraz ze swoim partnerem, malarzem Helmut Kolle kontynuował w Niemczech organizację zdarzeń kulturalnych oraz wspieranie artystów. W 1924 roku przenieśli do Francji, Chantilly. Powrócił do swojego zainteresowania malarstwem naiwnym i promocji artystów.

II wojnę światową spędził na południu Francji, ukrywając się z powodu swojego żydowskiego pochodzenia.

Uhde zmarł 17 sierpnia w 1947 roku w Paryżu.

W 2008 francuski reżyser Martin Provost nakręcił film Séraphine, który był poświęcony życiu i twórczości odkrytej przez Wilhelma Uhde’a malarki naiwnej Séraphine Louis. Obraz był filmowym wydarzeniem roku we Francji, nagrodzono go siedmioma Cezarami w najważniejszych kategoriach.

Źródło: britannica.com

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.