Louise Weber

Louise Weber

Louise Weber urodziła się 13 lutego 1866 roku. Była francuską tancerka kankana, która występowała pod psełdonimem scenowym  La Goulue. Nazywana była królową Montmartre.

Niewiele wiemy o jej dzieciństwie. Prawdopodobnie urodziła się w żydowskiej rodzinie z Alzacji, która ostatecznie przeprowadziła się do Clichy pod Paryżem. Jej matka była praczką. Jako uboga młoda dziewczyna, która kochała tańczyć, Louise podobno przebierała się w stroje klientów matki, udając, że jest wspaniałą gwiazdą na wielkiej scenie. W wieku 16 lat pracowała z matką w pralni, ale za jej plecami chodziła na tańce – oczywiście w „pożyczonych” od klientów sukienkach.

Tańcząc w klubach paryskich, Louise Weber szybko stała się znaną osobowością. Była lubiana zarówno za jej zdolności taneczne ale również za czarującą śmiałość. Jej rozpoznawalnym pokazem był układ taneczny, w którym kokietowała męską publiczność wymachując uniesioną w górę suknią, jednocześnie odsłaniając serduszko wyszyte na swojej bieliźnie.  Następnie wysoko wymachiwała nogą strząsając kapelusz z głowy pobliskiego mężczyzny czubkiem pantofla.

La Goulue

La Goulue

Ze względu na swój zwyczaj unoszenia kieliszków klientów i szybkiego opróżnienia ich zawartości podczas przechadzania się w tańcu  między stolikami, została pieszczotliwe przezwana „La Goulue” (żarłok)
 
Louise na Montmartre poznała Pierre’a Augusta Renoir’a. Malarz przedstawił ją grupie modelek, które zarabiały dodatkowe pieniądze pozując dla społeczności malarzy i fotografów, głównie do aktów. Przez nowe koneksje La Goulue zaczęła bywać w najlepszych klubach na Montmartre.

Louise Weber dostała się pod skrzydła Jacquesa Renaudin’a, handlarza winem, który w wolnym czasie dawał pokazy tańca pod scenicznym pseudonimem

La Goulue i Valentine

La Goulue i Valentine

„Valentine le Desosse”. Razem wystąpili na otwarciu Moulin Rouge, prezentując wczesną formę kankana nazywaną wówczas „chahut”. Wkrótce La Goulue stała się synonimem kankana i Moulin Rouge. Była najlepiej opłacaną artystką rozrywkową w tamtych czasach. Jej wizerunek stał się też jednym z ulubionych motywów malarskich Henri de Toulouse-Lautrec’a. Malarz uwiecznił ją na wielu plakatach i obrazach.

Lautrec Moulin Rouge,_La Goulue - Plakat - 1891

Lautrec Moulin Rouge,_La Goulue – Plakat – 1891

.

Osiągając zarówno sławę i jak i pieniądze, w 1895 roku postanawia opuścić klub i spróbować sił na własną rękę. Zainwestowała pokaźną sumę pieniędzy w show, który prezentowała podróżując po kraju. Niestety jej fani nie zainteresowali się jej występami w takim samym stopniu jak do tej pory będąc klientami Moulin Rouge. Przedsięwzięcie okazało się fatalną porażką. La Goulue zniknęła z życia publicznego.

Popadła w depresję oraz alkoholizm. W ciągu kolejnych lat znacznie przytyła. Kiedy w 1928 roku wróciła na Montmartre nikt nie był w stanie rozpoznać w niej Królowej Moulin Rouge z dawnych lat. Teraz jej zajęciem stała się sprzedaż papierosów i zapałek na rogu ulicy. Zmarła rok później w 1929 roku. Została pochowana na Cimetière de Pantin na przedmieściach Paryża. Jej zwłoki zostały jednak przeniesione później na Cimetière de Montmartre.

 

Toulouse Lautrec - Louise Weber

Toulouse Lautec – Louise Weber

 Źródło: Wikipedia.org – tłumaczenie własne

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

%d bloggers like this: