Ten piękny obraz to dzieło Auguste Renoira. W języku francuskim nazwa obrazu to  Jeunes filles au piano.Artysta ukończył pracę w 1892  jako nieformalne zamówienie dla Musée du Luxembourg.

Na obrazie widzimy  młode dziewczęta, skupione na nutach i grze na pianinie.  To bardzo ciepła scena, nastrój budują użyte kolory, które przenikają się na wzajem.  Dość spore płótno: 116 cm na 90 cm

Na początku lat 90 tych XVIII wieku przyjaciele i wielbicie Renoira zwrócili uwagę, że przez prawie 50 lat państwo francuskie nie złożyło zamówienia na obraz Renoira.  W 1892 roku, Stéphane Mallarmé, który znał i podziwił artystę, wpłynął (przy wsparciu  Rogera Marx, młodego członka Akademii i Sztuk Pięknych w Paryżu) na muzea narodowe, aby otworzyły się na nowe trendy i wprowadziły prace impresjonistów. Stąd zamówienie.

Renoir namalował trzy dodatkowe wersje tego obrazu, i dwa szkice – olejny oraz w pastel. To z pewnością nie miała być seria, typowa dla niektórych impresjonistycznych artystów. Raczej podejrzewa się artystę o chęć stworzenia jak najlepszego dzieła dla muzeum, stąd tak wytężona praca nad jednym motywem.

Obraz, o którym mowa znajduje się obecnie w kolekcji muzeum d’Orsay w Paryżu. Kolejny mieści się w zbiorach  Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, jeden ze szkiców w Muzeum l’Orangerie w Paryżu. Reszta pozostaje w rękach prywatnych.

Źródło: Muzeum Orsay w Paryżu, Obraz, źródło: Wielcy malarze, ich życie, inspiracje, dzieło. Auuste Renoir

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Witaj w gronie subskrybentów! Do usłyszenia!