Bardzo polecam te filmy miłośnikom malarstwa i nie tylko. Ta konkretna część wydania stanowi drugą Serię z cyklu “Historia wielkich dzieł” i  zatytułowana jest “Impresjonizm i postimpresjonizm”. To wnikliwe analizy trzech dzieł, przedstawiające je w kontekście społecznym i historycznym oraz na tle życia artysty.  Szczególnie interesujący wydał mi się odcinek o obrazie Seurata – równie tajemniczym jak jego przedwcześnie zmarły autor. W odcinku o jego obrazie “Niedzielne popołudnie na Grande Jatte” oraz pracy Renoira  “Moulin de la Galette”  dowiemy się tez sporo o Paryżu i jego mieszkańcach tamtych czasów.

Na filmie znajdziemy wiele wypowiedzi pracowników muzeów i znawców sztuki. Prace uchwycone są z różnych perspektyw, mamy dokładne przybliżenia płótna. Po obejrzeniu mamy ochotę wsiąść w samolot i zobaczyć obraz na żywo 🙂 A przynajmniej ja!

historia_wielkich_dziel_seria_2_impresjonizm_i_postimpresjonizm_3_dvd__IMAGE1_316548_6Opis  BBC: “Historia sztuki zna setki ważnych, sławnych i ekscytujących dzieł malarskich. Nieliczne jednak obrazy do dziś rozpalają umysły pasjonatów malarstwa i wzbudzają wiele kontrowersji. Kryją one w sobie wiele podtekstów, ukrytych znaczeń, są świadkami czasów, w których powstawały i odbiciem myśli ich twórców. Wyczytać w nich można historie niedopowiedziane, historie nieoczywiste… Dlaczego Van Gogh tak wiele czasu i płócien poświęcił zwykłym słonecznikom? Co powoduje że ceny jego obrazów sięgają wielomilionowych kwot? W czym tkwi siła obrazu „Bal w Moulin de la Galette” Renoira? Gdzie powstał i kto jest na nim przedstawiony? Dlaczego Seurat malował w tak fascynujący, ale czasochłonny sposób? Czy, prócz doskonałej techniki, można zobaczyć na jego obrazach coś jeszcze? Dlaczego paryska dama spacerująca po wyspie Grande Jatte trzyma na smyczy małpę? Odpowiedzi na te pytania udzielą najwybitniejsi znawcy tematu, którzy przez lata badając twórczość i życiorysy wybitnych artystów odkryli dla Państwa nowe i fascynujące oblicze sztuki drugiej połowy XIX wieku. Czas trwania: 3 odcinki x 50 min. Dźwięk: Dolby Digital 2.0 orgninalny Dolby Digital 2.0 lektor polski Format obrazu: 16:9 Język: angielski lub polski lektor ”                    


Seria w księgarani Matras

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.