„Huśtawka” to jeden z bardziej rozpoznawanych obrazów Auguste Renoir’a. Został namalowany w ogrodzie przy domu na rue Cortot, który artysta niegdyś wynajmował na Montmartre w Paryżu — obecnie w tym miejscu znajduje się klimatyczne Muzeum Montmartre.
Modelka będąca główną postacią malowanej sceny to najpewniej Jeanne Samary (1857 – 1890) paryżanka i przyszła aktorka Comédie Française. Jeszcze wiele razy pozowała dla artysty. Mężczyźni – to Edouard, brat Renoir’a oraz, ten oparty o drzewo jego przyjaciel i również malarz: Norbert Goeneutte.
Renoir wystawił swoją pracę podczas Trzeciej Wystawy Impresjonistów w Paryżu w 1877 roku – i jak można było się spodziewać w tamtych czasach, nie był przychylnie przyjęty przez krytyków. Uznano, że jest za pstrokaty i za dużo na nim plam.
„La Balançoire” 92 x 73 cm, Muzeum d’Orsay w Paryżu
Źródło: zdjęcie prywatne
Tymczasem właśnie o to chodziło Renoirowi — ukazać wibrujące, przebijające się przez liście drzew światło, na sylwetkach osób. Dać widzowi poczuć atmosferę tego miłego dnia w gronie. Technika, którą zastosował, była idealna dla oddania zamierzonego efektu.
Zakupu obrazu dokonał kolega po fachu — Gustave Caillebotte, który często wspierał finansowo artystów poprzez swojej zakupy. Po jego śmierci zgodnie z jego wolą cała zebrana kolekcja trafiła do państwa francuskiego. Stąd obecnie możemy go podziwiać w Museum d’Orsay.
W tym samym czasie poswatało inne dzieło Renoira „Bal w Moulin de la Galette” i ten obraz, podobnie jak Huśtawka, również został nabyty przez Caillebotta i dziś znajduje się w Muzeum d’Orsay.
Huśtawka w ogrodzie Muzeum Montmartre w Paryżu przy rue Cortot
Źródło: zdjęcia prywatne