Spis treści
Muzeum Montmartre — historia i kolekcja
Kolekcja Muzeum poświęcona jest historii Montmartre, 18 dzielnicy Paryża, która została wcielona do miasta w 1860 roku. W XIX wieku jej krajobraz zaczął się zmieniać ponieważ wcześniej były to typowo wiejskie tereny.
Ze względu na niskie czynsze, choć naturalnie i związane z tym gorsze warunki, od 1870 roku licznie osiedlali się tam artyści. Z powodu tej coraz większej popularności w latach 80. XIX wieku mnożyły się kawiarnie i kabarety i dzielnica tętniła życiem.
Wjeście do muzeum od strony zacisznej rue Cortot
Kolekcja Muzeum powstała dzięki Sociéte d’Historie et d’Archéologie Le Vieux Montmartre założonemu w 1886 roku. Na przestrzeni lat, za pośrednictwem darowizn czy zapisów, stowarzyszenie zebrało ponad 6 tys. dzieł sztuki takich jak obrazy, rzeźby, plakaty i fotografie. Ilustrują one historię artystyczną, religijną, polityczną czy folklorystyczną Montmartre.
W zbiorach znajdziemy prace artystów takich jak: Théophile-Alexandre Steinlen, Henri-Gabriel Ibels, Adolphe Léon Willette, Eugène Delâtre, Henri de Tolouse-Laurec, Marie Laurencin, Sezanne Valadon czy Maurice Utrillo.
Dodatkowo w zbiorach znajduje się ponad 100 tys. obiektów/dokumentów archiwalnych.
Muzeum Montmartre – miejsce
Muzeum powstało w 1960 roku w jednym z najstarszych budynków w dzilenicy, zbudowanym w XVII wieku. Otoczony ogrodami, był wcześniej domem wielu artystów, takich jak Auguste Renoir, Emile Bernard, Raoul Dufy, Charles Camoin, Suzanne Valadon i Maurice Utrillo.
Jeden z budynków poświęcony jest wystawie permanentnej i tam przemierzając salki przenosimy się w czasie do Montmarte pełnego kabareteów, muzyki, śpiewu i tańca. Plakaty z epoki, obrazy, zrekonstruowany bar, w którym możemy stanąć za ladą dają nam możliwość poczuć dawną atmosferę dzielnicy.
Zrekonstruowany bar w budynku z kolekcją stała
Na piętrze budynku, w którym znajduje się wejście do muzeum możemy zwiedzić zrekonstruowane atelier malarki Suzanne Valadon, gdzie mieszkała przez wiele lat z synem Mauricem Utrillo.
To bardzo klimatyczne miejsce, świetnie przygotowane, warto przed wizytą poczytać coś więcej o Suzanne, aby w pełni je docenić. W salach poświęconych atelier znajdują się opisy opatrzone archiwalnymi zdjęciami. Pamiętajcie jednak, że w języku polskim takowych nie znajdziecie.
Wystawy czasowe
Muzeum często organizuje w swoich wnętrzach wystawy czasowe, warto się więc zainteresować, bo możemy trafić na ciekawą ekspozcyję.
Muzeum Montmarte i ogród Renoira
Między jednym a drugim budynkiem znajduje się kameralny, czarujący ogród, gdzie w miesiącach ciepłych możemy zasiąść przy kawiarnianym stoliku. W chłodniejsze dni kawy napijemy się w przedszkolnej kawiarni.
Ogród ten nazywany jest Ogrodem Renoira. To w tym miejscu, powstał słynny obraz “Huśtawka”, który dziś możemy zwiedzać w Muzeum Orsay. Dla dodania uroku, w ogrodzie na jednym z drzew zawieszona jest huśtawka, a obok znajdziemy tablicę upamiętniającą powstanie obrazu.
Ogród Renoira
Ze wzgórza, na którym znajduje się muzeum, rozpościera się piękny widok na winnicę Montmartre, oraz miasto i pobliskie kamieniczki, w tym kabaret Lapin Agile.
Ostatecznie nie musimy kupować biletu do muzeum, aby wejść do ogrodu czy kawiarni. Choć nie obejdzie się zupełnie bez kosztu — trzeba uiścić 5 EUR — wciąż nie jest to koszt muzeum i jeśli nie mamy ochoty zwiedzać kolekcji albo nie mamy czasu, a chcielibyśmy zaczerpnąć z atmosfery miejsca to jest ciekawa opcja.
Widok na dzielnicę z terenu muzeum
Gdzie jest Muzeum Montmartre?
12, rue Cortot, Paris
Bilety i inne informacje praktyczne
Bilet na kolekcję stałą kosztuje 14 EUR, wraz z wystawą czasową 15 EUR. Studenci 18-25 lat 10 EUR. Wejście tylko do ogrodu i Café Renoir 5 EUR.
Muzeum otwarte jest codziennie, zwyczajowo 10 – 19.00. Kawiarnia czynna od wtorku do niedzieli od 11 do 17:30. Każdorazowo przed wizytą warto sprawdzić na stronie muzeum czy nie ma jakichś zmian związanych z godzinami zwiedzania. Podobnie czy na dany dzień nie przypada akurat święto i muzeum jest nieczynne.
Uwaga! Pamiętajcie, że w muzeum nie ma szatni.
Wszystkie ceny i szczegółowe informacje na stronie muzeum:
Mapa Muzeum Montmartre
Skan mapki muzealnej